Zbliża się czas, w którym trzeba przejść do prac wykończeniowych, a Ty nie nie wiesz jakiej gładzi użyć do tego celu? Nie jest to łatwy wybór. Różni producenci chemii budowlanej oferują inne produkty. Z których najlepiej skorzystać? Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi tego, jakie gładzie są najczęściej wybierane prze klientów, czym różni się gotowa gładź od produktu sypkiego oraz jak przygotować ścianę do nałożenia gładzi.
Jakie produkty są najczęściej wybierane przez klientów?
Producenci gładzi gipsowej oferują przeróżne produkty. Zarówno w formie sypkiej, jak i już gotowych produktów w wiaderkach. Jakie produkty są najczęściej wybierane przez klientów? Oto trzy gładzie, które cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników.
- Cekol C-35. Jest to sypka gładź odporna na wodę, która sprawdzi się zarówno przy wykańczaniu pomieszczeń, jak i w przypadku prac na zewnątrz budynku. Jest to bardzo trwały i elastyczny preparat, dzięki czemu sprawdzi się jako baza pod ciężkie okładziny ścienne. Przed przystąpieniem do pracy z tym produktem należy odpowiednio go przygotować – zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu.
- ACRYL-PUTZ FS20 FINISZ. Jest to gładź szpachlowa polecana głównie do wykończenia ostatecznego ścian i sufitów. Gładzi tej można używać zarówno ręcznie, jak i przy użyciu specjalnych maszyn. W czasie nakładania produkt cały czas zachowuje niezmienną konsystencję – dzięki czemu możliwa jest dłuższa praca. Dodatkowo, obróbka końcowa produktu jest bardzo łatwa, ponieważ gładź bardzo dobrze się szlifuje z racji tego, że zachowuje ona wysokie parametry wytrzymałościowe, przez co nie ulega pęknięciom.
- Nida Eco. Jest to gładź gipsowa sypka – co oznacza, że przed rozpoczęciem pracy wymaga odpowiedniego przygotowanie – zgodnie z instrukcjami producenta. Produkt przeznaczony jest wyłącznie do ręcznej aplikacji – na powierzchnie ścian mineralnych i sufitów wewnątrz pomieszczeń. Po wyschnięciu daje efekt średnio twardego podłoża, które idealnie nadaje się do docierania.
Która gładź lepsza? Sypka czy gotowa?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje gładzi: gładź gipsowa gotowa oraz gładź sypka. Ten pierwszy produkt świetnie sprawdzi się w sytuacji, kiedy chcemy zaoszczędzić czas. Pozwala on bowiem na natychmiastowe przystąpienie do nakładania, ponieważ nie trzeba go wcześniej przygotowywać – co pozwala na zaoszczędzenie około 20 minut. Wersja ta polecana jest nie tylko dla osób, które chcą oszczędzić czas, ale przede wszystkim tych, które posiadają większe fundusze na ten zakup, gdyż jest to zdecydowanie droższa wersja gładzi. A co w przypadku, kiedy nasz fundusz jest mocno ograniczony? Wtedy warto skorzystać z gładzi gipsowej w proszku. Produkt ten jest znacznie tańszy od wersji gotowej – jednak należy poświęcić czas na jego przygotowanie. Suchą masę należy wówczas rozrobić z wodą – w takiej ilości w jakiej zaleca to producent na opakowaniu. W przypadku tego typu gładzi należy pamiętać, aby nie przygotowywać jej więcej, niż jesteśmy w stanie zużyć w czasie godziny. Jest to bardzo istotne, ponieważ po tym czasie produkt zaczyna zastygać i praca z nim staje się niemożliwa. Obie wersje, zarówno gotową jak i sypką, znajdziemy w sklepach i hurtowniach z chemią budowlaną.
Jakich produktów należy użyć przed zastosowaniem gładzi, a jakich po?
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek robót budowlanych czy też remontowych musisz przede wszystkim pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu sprzętów i mebli znajdujących się w pomieszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie ich w inne miejsce, jeżeli jednak jest to z jakichś powodów niemożliwe, to dokładnie zabezpiecz je przy użyciu foli – pamiętaj również, aby w ten sam sposób zabezpieczyć podłogę. Kolejnym krokiem, który należy wykonać, przed nałożeniem gładzi, jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Dokładnie usuń wszelkie elementy starej farby, które mogą sprawić, że gładź nie będzie odpowiednio trzymała się podłoża. Następnie oczyść i odtłuść powierzchnię oraz zadbaj o to, aby nie było na niej pyłu – w innym przypadku gładź może zacząć odrywać się od podłoża. Tak przygotowaną powierzchnię należy pokryć gruntem podtynkowym – zwiększy on przyczepność gładzi. Kiedy wykonasz już wszystkie wcześniej wspomniane czynności możesz zacząć przygotowywanie zaprawy. Jeżeli wybrałeś gotowy produkt, to wystarczy, że jedynie go przemieszasz i możesz przystępować do pracy. Sypką gładź należy natomiast wymieszać z wodą – w takiej ilości jaką producent podał na opakowaniu. Do mieszania najlepiej wykorzystać wiertarki z mieszadłem – pozwoli to na dokładne połączenie produktu z wodą i równomierne rozprowadzenie go. Pamiętaj także o tym, aby jednorazowo przygotować sobie tylko tyle produktu, ile zdążysz wykorzystać w przeciągu godziny. Kiedy już nałożysz gładź musisz zaczekać aż dokładnie wyschnie, po tym czasie możesz przystępować do przygotowania ściany do malowania – w tym celu najlepszym rozwiązaniem jest użycia gruntu malarskiego, który zagwarantuje lepszą przyczepność farby do podłoża.