Organizacja eventów dla firm to już niemal chleb powszedni nie tylko w przypadku dużych korporacji, ale również dla początkujących start-upów. Nieformalne kolacje, uroczyste gale, pikniki, imprezy klubowe, wigilie firmowe – przykładów tego rodzaju wydarzeń można wymienić całkiem sporo. A które spośród nich organizowane są najczęściej? Sprawdźmy to!
Rodzaje eventów firmowych
Zanim omówimy konkretne wydarzenia, warto sprawdzić jakie są trzy najpopularniejsze kategorie eventów firmowych :
-
Imprezy szkoleniowe i motywacyjne
Nazywa się je nierzadko incentive events. Tego rodzaju wydarzenia mają na celu zwiększenie motywacji pracowników, niemniej jednak nie jest to jedyny powód, dla którego się je organizuje. Incentive events to okazja do połączenia pożytecznego z przyjemnym. W trakcie takiego typu wydarzeń pracownicy z jednej strony podnoszą swoje kwalifikacje, z drugiej zaś integrują się, czy odpoczywają. Podczas eventów dla firm odbywają się różne kursy, wykłady, warsztaty i szkolenia. Sporą wagę przywiązuje się również do elementów team buildingu, czy grywalizacji, czyli inaczej mówiąc zadań, które uczestnicy będą zmuszeni wykonać wspólnie, aby dzięki temu wzmocnić więzi.
Podobne wydarzenia mogą być organizowane w mieście lub poza miastem. Firmy z dużym budżetem decydują się także na dwu lub trzydniowe wyjazdy firmowe. Istotna, w przypadku imprez motywacyjnych, jest ciekawa forma i miejsce wydarzenia.
Imprezy motywacyjne wymagają na ogół pomocy specjalistycznych agencji eventowych, których żądanie stanowi organizowanie eventów, jak i koordynacja ich przebiegów.
-
Imprezy rozrywkowe i integracyjne
Mogłoby się nam wydawać, iż charakter imprez integracyjnych nie odbiega znacznie od imprez motywacyjnych. Niewątpliwie, oba typy posiadają sporo elementów wspólnych, jak i często łączy się obie te kategorie, jednakże wydarzenia integracyjne nastawione są zwykle na zabawę, relaks i wzmocnienie więzi w zespole.
W trakcie eventów integracyjnych na ogół nie są organizowane warsztaty, ani też szkolenia. Można zaś z powodzeniem przemycić elementy team buildingu. Pracownicy muszą dobrze się bawić, odpocząć, ale i posiadać możliwość bliższego poznania z innymi.
Imprezy integracyjne mogą być organizowane na własną rękę, albo też zlecone firmom działającym w branży eventowej.
-
Imprezy okolicznościowe
Organizuje się je na ogół z okazji istotnych wydarzeń w firmie, świąt, czy też innych wydarzeń okolicznościowych. Mogą to być chociażby imprezy karnawałowe, wigilie firmowe, wydarzenia z okazji zawierania intratnych reakcji o charakterze biznesowym, czy jubileusze. Imprezy okolicznościowe mogą zostać zorganizowane z dużym rozmachem – przykładowo dla wszystkich spośród pracowników wielkich korporacji, jak również oczywiście na mniejszą skalę – dla wybranych zespołów, czy też pracowników w małych firmach.
Poza tym organizowane są również tak zwane special event, które trudno będzie zakwalifikować do wymienionych w powyższym tekście kategorii. Mogą to być chociażby flash moby, zbiórki śmieci, happeningi, czy różnego rodzaju akcje charytatywne. Te jednakże organizuje się dużo rzadziej aniżeli eventy okolicznościowe, integracyjne, czy też motywacyjne.
Imprezy na mniejszą skalę
W większych korporacjach zatrudnia się nierzadko kilkaset, albo i nawet więcej osób. Cała firma podzielona jest na przykład na kilkudziesięcioosobowe departamenty, czy działy, a każdy spośród tychże działów na kilku, lub kilkunastoosobowe podzespoły. Imprezami na mniejszą skalę można nazwać wydarzenia, które organizuje się szczególnie dla zespołów, czy także wspomnianych departamentów, jak również spotkania dla przedsiębiorstw, w których liczba pracowników nie przekracza znacząco ponad 50 osób.
W tejże kategorii mieszczą się między innymi :
- Imprezy tematyczne – mogą to być chociażby zabawy taneczne, które organizuje się pod hasłami : szalone lata 20, powrót do przeszłości, dziki zachód, rozdanie Oscarów, czy też postaci z bajek i filmów. Jedyny warunek stanowi fakt, że pracownicy zmuszeni są przebrać się w strój, który odpowiada tematyce przewodniej wydarzenia. Imprezy takiego typu mogą być zorganizowane w restauracji, czy też w klubach z rezerwacją wszystkich miejsc,
- Halloween, ostatki, Andrzejki – są to znakomite okazje celem zorganizowania spotkania okolicznościowego. Nierzadko imprezy takiego typu stanowią wydarzenia tematyczne z odpowiednim motywem przewodnim,
- Wigilie firmowe, czy zespołowe – wigilie firmowe to już swego rodzaju klasyka. Chyba każda z pośród firm (a przynajmniej większość) organizuje co roku kolacje dla pracowników, które nierzadko połączone są z innego rodzaju atrakcjami, takimi jak chociażby animacje, konkursy, fotobudka, muzyka na żywo, występy gwiazd, pokazy barmańskie i taneczne. Można zauważyć stale rosnące zainteresowanie organizowaniem spotkań wigilijnych – są one coraz częściej bardzo huczne, jak i przygotowywane na dużą skalę. Każdego roku organizuje się ich coraz więcej, dlatego z pewnością można stwierdzić, że to jeden z pośród najważniejszych eventów firmowych.