Ile powinno trwać ozonowanie i co ma na to wpływ?

Ile powinno trwać ozonowanie i co ma na to wpływ?

Ozonowanie w Warszawie bije ostatnimi czasy prawdziwe rekordy popularności. Nie ma co się tutaj oszukiwać – usługę tę napędziła pandemia koronawirusa, w walce z którym uważane jest ono za świetną broń. Tak naprawdę jednak ozonowanie Warszawa stosowała już od wielu lat wstecz, a jego obecna popularność pokazała dobitnie, że “zwykli” ludzie mogą sięgać po nie równie często i z równą skutecznością. Na czym ono tak właściwie polega? Ile powinno trwać w konkretnym przypadku? O tym wszystkim opowiemy w tym wpisie.

Czym jest ozonowanie pomieszczeń w Warszawie?

Ozonowanie pomieszczeń na Bemowie  i w innych dzielnicach Warszawy oraz innych miast jest działaniem polegającym na rozpyleniu w pomieszczeniu ozonu – gazu, który zwany jest też aktywnym tlenem, a który znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Mimo że (tutaj paradoks) przy bezpośrednim wdychaniu go przez człowieka okazuje się dla niego toksyczny, jego pozytywne oddziaływanie na zdrowie uwydatnia się przy jego wchodzeniu w reakcję ze związkami organicznymi. Doskonale radzi sobie z grzybem i pleśnią, ale też wszelkiego rodzaju bakteriami i wirusami. To to ostatnie przyczyniło się najbardziej do jego popularności we współczesnych czasach. Ozonowanie Warszawa ceni również za jego niszczenie pyłów i roztoczy, bardzo istotne zwłaszcza z perspektywy osób uczulonych na takowe.

Sam proces ozonowania jest prosty do zrozumienia. Rozpoczyna się od przygotowania pomieszczenia, które ma być mu poddane, w tym przede wszystkim odsłonięcia wszystkich miejsc, w które mógłby chcieć się dostać ozon, ale i posprzątania (lepiej poradzi on sobie wtedy z tymi rzeczami, których nie da się sprzątnąć). Firma, która przeprowadza ozonowanie pomieszczeń na Ochocie dla nas umiejscawia w nim następnie urządzenie zwane ozonatorem (czy też generatorem ozonu), które – po odpowiednim ustawieniu go – rozpyla ten gaz po całym pomieszczeniu. Robi to przez ściśle określony czas (dokładnie opisane jest to w dalszej części artykułu), by dać mu czas na wejście w odpowiednie reakcje.

Co ma największy wpływ na czas trwania ozonowania?

Ozonowanie mieszkania na Bemowie, ale i biura, magazynu, hotelu i wszystkiego, co można mu poddać, trwa. Trwać zresztą musi, co wynika z jego charakterystyki. Istnieje jednak kilka rzeczy, które mają największy wpływ na czas, w jakim jest w stanie się zakończyć i w jakim będzie można ponownie odwiedzić dane pomieszczenie. Mowa tutaj o takich aspektach, jak:

  • powierzchnia pomieszczenia – to ona wpływa najbardziej na długość całego procesu. Wiadomym jest przecież, że ozonowanie magazynów na Ochocie będzie trwało dłużej niż ozonowanie mieszkania na Ochocie właśnie ze względu na ich kubaturę i przestrzeń konieczną do wypełnienia ozonem;
  • firma, z której się korzysta – to, jakim sprzętem dysponuje firma przeprowadzająca ozonowanie hoteli w Warszawie ma kluczowe znaczenie w tym, jak szybka w tym wszystkim będzie;
  • liczba rzeczy koniecznych do przygotowania – szybciej ozonuje się pusty pokój, aniżeli ten po brzegi wypełniony wszelkiego rodzaju bibelotami.

Oczywiście czas trwania zawsze podawany jest w przybliżeniu. Lepiej jednak, żeby trwało ono dłużej niż krócej – w tym drugim przypadku ozon może bowiem nie być w stanie poradzić sobie z wszystkimi zarazkami, grzybami i innego rodzaju elementami koniecznymi do wyeliminowania. Dłuższe ozonowanie nikomu nie zaszkodzi, a jest w stanie zapewnić osobę decydującą się na nie o tym, że w jego trakcie pozbędzie się wszystkiego, czego pozbyć się chciała.

Ile powinno trwać ozonowanie mieszkania w Warszawie?

Czas trwania ozonowania, jak widać po powyższym, zależy przede wszystkim od wielkości poddawanego mu pomieszczenia czy obiektu. Szacuje się, że ozonowanie samochodu trwa nieco ponad godzinę – jak to jest z pomieszczeniami? Jeżeli ma się do czynienia z takimi o powierzchni nieprzekraczającej 600 m3, czas trwania takiej usługi to maksymalnie 4 godziny. Wszystko to zwiększa się wraz ze wzrostem powierzchni. Tak oto przy powierzchni 1500 m3 ozonowanie może potrwać nawet osiem godzin (nie zawsze tak jest, oczywiście).

Ozonowanie powinna poprzedzić faza przygotowawcza. Ona również trwa i zazwyczaj zajmuje od godziny do nawet kilku, w zależności od specyfiki konkretnego pomieszczenia. Warto powierzyć ją profesjonalnej firmie, która zadba o wszystko, o co powinno się zadbać w jej trakcie. Do czasu przewidywanego ozonowania warto dodać ten potrzebny na przewietrzenie pomieszczenia – ozon musi zostać z niego całkowicie usunięty. Trwać to powinno mniej więcej dwie kolejne godziny.

Podsumowanie

Ozonowanie pomieszczeń na Ochocie, Bemowie i w każdej innej dzielnicy Warszawy, ale i wszystkich miastach Polski nie trwa zbyt długo, a jest w stanie przynieść całe mnóstwo korzyści, przede wszystkim zdrowotnych. Nie bez powodu sięgało się po nie na długo przed pandemią, a każdy, kto to zrobił rozpoczynał regularne jego przeprowadzanie (które, nota bene, jest bardzo polecane). Warto się nim zainteresować i sięgnąć po nie – zwłaszcza, że jego cena jest niewielka.