Z roku na rok coraz więcej osób korzysta z pomocy psychologicznej. Niemniej jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ile trwa pojedyncza wizyta u psychologa. Nie wiemy również, ile może trwać cała terapia. Jaka jest różnica pomiędzy konsultacją psychologiczną, a terapią? Ile trwa konsultacja? Odpowiadamy.
Ile czasu na wizytę?
Pierwsza wizyta u psychologa ma na celu wstępne zdiagnozowanie problemu. Polega ona również na zapoznaniu się specjalisty z pacjentem. Czasami pierwsza wizyta będzie również ostatnią. Dzieje się tak w przypadku, gdy potrzebujemy jedynie opinii dobrego psychologa. Sytuacja ta może dotyczyć niektórych grup zawodowych oraz dzieci. Tego typu konsultacja zazwyczaj jest wystarczająca do wydania opinii. Niemniej jednak czasami lekarz może stwierdzić, że będzie potrzebna większa liczba wizyt w gabinecie. Pojedyncza wizyta, której celem nie jest diagnoza, a wydanie opinii, zwykle trwa około godziny. Czasami jednak może potrwać nieco krócej. Wszystko zależy od rodzaju problemu oraz okoliczności. Konsultacja psychologiczna kierowców zwykle nie trwa dłużej, niż 45 minut. Jeżeli zaś mowa o badaniu dziecka, na przykład w kontekście rozpoczęcia nauki w placówce specjalnej, to wizyta może potrwać nawet 90 minut. Psycholog musi bowiem odpowiednio poznać pacjenta oraz jego historię. Wszystko zależy również od podejścia specjalisty. Ci, którzy bardziej przykładają się do swojej pracy, z pewnością dłużej potrzymają pacjenta w gabinecie.
Wstęp do leczenia
Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy konsultacja psychologiczna ma być wstępem do leczenia. Wtedy też pacjent musi spędzić w gabinecie około godziny bez względu na rodzaj problemu, z jakim się zgłasza. Psycholog w tym czasie ma za zadanie poznać pacjenta oraz postawić wstępną diagnozę. Często po pierwszej wizycie można rozpocząć terapię właściwą, na przykład terapię dla par bądź terapie rodzinne. Pierwsza wizyta u psychologa to właściwie konsultacja. Kolejne to zwykle terapia, która może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Warto rozróżniać te dwa pojęcia, które często są ze sobą mylone. Pojedyncza konsultacja ma na celu zdiagnozowanie problemu i rozpoczęcie ewentualnego leczenia. Tymczasem terapia jest już leczeniem właściwym. Dla niektórych każde spotkanie z psychologiem to konsultacja. Niemniej jednak w środowisku lekarzy rozróżnia się te dwa pojęcia. W praktyce pierwsza konsultacja często trwa tyle, ile wyznacza nam specjalista. Nie jest tajemnicą, że każdy ma wyznaczony dla pacjenta pewną porę. Umawiając się na godzinę 18 zwykle mamy świadomość, że po nas w gabinecie pojawi się kolejny pacjent. Pamiętajmy jednak, że to lekarz wyznacza godziny przyjęć. Kolejna osoba może być umówiona już na 18:30, a może przyjść dopiero o 19. Niemniej jednak konsultacje dłuższe niż godzinę zwykle nie mają większego sensu. Nie z punktu widzenia diagnostyki, a samego pacjenta. Po godzinie jest on bowiem zmęczony pytaniami i procedurami. Po tym czasie musi trochę odpocząć, aby dalej móc efektywnie pracować. Rzadko kiedy możemy liczyć na konsultację dłuższą, niż godzinę, chyba że w jej trakcie specjalista wyznacza przerwy. Sytuacja wygląda jeszcze inaczej w przypadku dzieci. Te zwykle nie są w stanie wysiedzieć w jednym miejscu zbyt długo. Oznacza to, że godzina spędzona w gabinecie może być dla nich bardzo męcząca. Dlatego też często konsultacja psychologiczna dziecka nie trwa dłużej, niż pół godziny.
Ile trwa konsultacja online?
Konsultacja psychologiczna online odbywa się za pomocą internetu. Jej ogromną zaletą jest fakt, że zarówno pacjent, jak i lekarz mogą połączyć się z dowolnego miejsca na ziemi. Niemniej jednak nie sprawia to, że takie konsultacje trwają dłużej, niż te, które odbywają się stacjonarnie. Dlaczego? Połączenie sieciowe bardzo męczy nie tylko wzrok, ale i może powodować bóle głowy. Często specjaliści radzą, aby konsultacja online nie trwała dłużej, niż 45 minut. O wiele lepiej jest ją rozłożyć na dwie, krótsze konsultacje. Tym bardziej, że nie wymagają one osobistego stawienia się pacjenta w gabinecie. Konsultacja psychologiczna online w przypadku dzieci również trwa krócej. Może zdarzyć się, że dziecko będzie rozmawiać ze specjalistą niecałe pół godziny. Wszystko dlatego, że komputery nie działają najlepiej na maluchy. Męczą ich wzrok, a dodatkowo powodują senność, dlatego dzieci nie powinny zbyt wiele czasu spędzać przed ekranem komputera.
Ile trwa terapia?
Pozostaje pytanie, ile trwa cała terapia psychologiczna? Tutaj odpowiedź nie jest jednoznaczna. Może ona trwać kilka miesięcy – specjaliści określają, że jest to czas minimalny. Niemniej jednak może też trwać kilka lat, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wszystko zależy od konkretnego przypadku oraz stanu zdrowia pacjenta. Ile trwa pojedyncza wizyta podczas terapii? Na ogół nie dłużej, niż pierwsza konsultacja, czyli godzinę. Wszystko zależy tutaj od podejścia specjalisty i umiejętności skupienia uwagi pacjenta. Czas konsultacji często dopasowany jest indywidualnie do każdego pacjenta, w miarę jego możliwości.