Jak działa inteligentny dom i czy warto w niego zainwestować?

Jak działa inteligentny dom i czy warto w niego zainwestować?

Jak działa inteligentny dom i czy warto w niego zainwestować? Inteligentny dom to taki rodzaj domu, w którym dzięki innowacyjnym technologiom mieszkanie jest znacznie wygodniejsze i bardziej komfortowe. Osoby, które zainwestowały już w narzędzia i rozwiązania do wprowadzenia inteligentnego domu podkreślają, że jest to bardzo dobra decyzja, dzięki której mieszkanie w domu jest o wiele lepsze niż kiedykolwiek wcześniej. Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym dokładnie omawiamy atuty domów inteligentnych. 

Inteligentny dom – pakiet najważniejszych informacji 

W ostatnich latach o inteligentnych domach mówi się naprawdę dużo. Sporo osób jednak w dalszym ciągu nie wie, co to pojęcie tak naprawdę oznacza. Co należy zrobić, aby zamieszkiwany przez nas dom stał się z technologicznej strony inteligentny? Co można zyskać powodując, że nasz dom staje się inteligentny? Naprawdę nowoczesny dom musi być inteligentny, czyli taki, który zapewnia nam wiele oszczędności oraz wygody. Wszyscy eksperci podkreślają, że inwestycja w inteligentny dom bardzo się opłaca. 

Rozwiązania z zakresu inteligentnych domów są możliwe w systemach zarządzania budynkiem, w skrócie BMS. Jeszcze jakiś czas temu tego typu rozwiązania były stosowane na szeroką skalę głównie w nieruchomościach komercyjnych takich jak biura czy sklepy, jednak coraz częściej spotyka się je również na rynku mieszkaniowym. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że inteligentne domy wcale nie muszą być drogie.

Building Management System to pojęcie, które oznacza system zarządzania budynkiem nazywany w skrócie inteligentny dom. Historia inteligentnych domów rozpoczęła się w latach 70. XX wieku, gdy w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się prace nad projektowaniem rozwiązań opartych na przemysłowych systemach usprawniających hodowlę roślin. W toku badań stwierdzono, że te same elementy odpowiedzialne u roślin za temperaturę w pomieszczeniu bądź oświetlenie, równie dobrze na szeroką skalę można zastosować w nieruchomościach zamieszkiwanych przez ludzi.

W chwili obecnej inteligentne domy to rozwiązania stosowane niezwykle często na całym świecie. Oprócz tego, często się je również rozwija w kierunku tzw. budynków zielonych, czyli nieruchomości proekologicznych. Na inteligentny dom składa się cała masa czujników oraz detektorów, nad którymi czuwa jeden system zarządzania zamontowanymi instalacjami. Określenie inteligentny oznacza, że system samodzielnie może reagować na rozmaite bodźce z zewnątrz. Dla przykładu: gdy na terenie posesji dojdzie do pożaru, system w sposób automatyczny wprowadzi procedury awaryjne. Jeśli wyczuje, że w pomieszczeniach poruszają się ludzie, zapali światło oraz zwiększy panującą tam temperaturę.

Co jest najważniejsze w inteligentnym domu?

Podstawą każdego domu inteligentnego jest tak zwany internet rzeczy, z angielskiego Internet od Things. Jest to koncepcja przedmiotów połączonych w sieć, które komunikują się ze sobą oraz z użytkownikami danego mieszkania. Niektórym może wydawać się, że inteligentny dom jest niezwykle zagmatwany i trudny do zrozumienia, jednak prawda w tym zakresie jest naprawdę zupełnie inna. Mając inteligentny dom z poziomu smartfona można regulować temperaturę w mieszkaniu a także natężenie i kolor oświetlenia. Oprócz tego, można również zdalnie uruchamiać i wyłączać urządzenia podłączone do gniazdek elektrycznych. Co więcej, mając smartfon podłączony do systemu inteligentnego domu można również na żywo oglądać monitoring z mieszkania. Wszystkie te czynności można wykonywać będąc bardzo daleko od swojego domu, dzięki czemu na bieżąco mamy najświeższe informacje o tym, czy w domu wszystko jest w porządku. 

Dlaczego opłaca się postawić na inteligentny dom?

Jak działa inteligentny dom i czy warto w niego zainwestować?

Jak działa inteligentny dom i czy warto w niego zainwestować?

Liczba korzyści wynikających z zainwestowania w inteligentny dom jest naprawdę ogromna. Warto jednak wiedzieć, że dokładna ilość korzyści uzależniona jest od tego, w jakie urządzenia zainwestujemy w swoim mieszkaniu. Najistotniejsza zaleta wynikająca z zakupu systemu inteligentnego domu to niewiarygodna wręcz wygoda. Zainwestowanie w inteligentny dom powoduje, że wygoda życia w mieszkaniu jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. W pełni zdalnie z poziomu swojego smartfona możemy regulować temperaturę w pomieszczeniu, wyłączać lub zmieniać poziom oświetlenia, włączać muzykę i wiele, wiele więcej. Wszystkie te działania możemy wykonywać o każdej porze dnia lub nocy oraz w dowolnie wybranym miejscu na Ziemi. 

Inteligentny dom to także znaczne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Każdy inteligentny dom w dzisiejszych czasach posiada system monitoringu a także cały szereg innowacyjnych i zaawansowanych czujników. Czujniki mogą wykrywać jakikolwiek ruch w momencie, gdy nikogo w domu być nie powinno a także inne kwestie takie jak otwieranie okien bądź drzwi. Biorąc pod uwagę kwestię bezpieczeństwa warto również wspomnieć o możliwości zdalnego wyłączania rozmaitych urządzeń. Jest to funkcja, która wpływa również dość znacząco na poziom naszych oszczędności, ponieważ urządzenia, które są wyłączone oznaczają jednocześnie znacznie niższe rachunki za energię elektryczną.