Jak skutecznie zaciemnić pomieszczenie?

Nieregularny tryb pracy lub regularny, ale polegający na pracy w nocy, częste podróże – to wszystko sprawia, że zmuszeni jesteśmy do spania w godzinach, gdy większość osób funkcjonuje. Często zaśnięcie utrudniają nam nie tylko hałasy z ulicy czy sąsiedzi, ale też światło padające z okna. Niedostateczne zaciemnienie pokoju, oprócz tego, że utrudnia zaśnięcie, może też pogorszyć jakość snu. Na szczęście nowoczesne rozwiązania wychodzą naprzeciw potrzebom osób, które lubią lub są zmuszone do odpoczynku w ciągu dnia. W dzisiejszym tekście przybliżymy kilka z nich – zasłony, żaluzje, rolety – wskazując na ich wady i zalety.

Zasłony

Ta opcja to tradycyjny i najprostszy sposób na przysłonięcie okna i zaciemnienie pokoju (do pewnego stopnia). Obecnie producenci oferują zasłony z różnorodnych materiałów – od bardzo cienkich, które właściwie nie przysłaniają, a pełnią jedynie funkcję dekoracyjną, po rozwiązania ciężkie, grube, nieprzepuszczające światła. Jeśli planujemy spać lub ucinać krótką drzemkę w ciągu dnia, interesuje nas oczywiście ta ostatnią opcja. Najnowocześniejsze propozycje są w stanie zasłonić nawet 95% promieni słonecznych, które wpadają przez okno do pomieszczenia. Do plusów takich bardzo grubych zasłon zaliczyć należy łatwość ich użycia – nie potrzebujemy specjalnych wkrętów czy konstrukcji. Wystarczy użyć karnisza, który dotychczas był w naszym mieszkaniu.

Z zasłonami zaciemniającymi wiąże się jednak też sporo wad. Po pierwsze, mamy ograniczone możliwości regulacji światła wpadającego do pokoju. Zasłona jest więc albo zasłonięta, albo częściowo odsłonięta, albo całkowicie odsłonięta. Ta pośrednia opcja nie umożliwia równego wypełnienia pokoju światłem – zawsze znajdzie się więc miejsce dobrze oświetlone i miejsce, w którym panuje mrok. Kolejną wadą jest ciężar zasłon. Niestety takie materiały ważą sporo. Jest to szczególnie odczuwalne, gdy chcemy wyprać zasłonę. Zdejmowanie jej, pranie, a potem zaczepianie może być bardzo nieprzyjemnym i męczącym doświadczeniem. Z tego powodu często poleca się prać je chemiczne, co, jak łatwo się domyślić, jest dodatkowym kosztem.

Żaluzje

W przeciwieństwie do zasłon, żaluzje pozwalają na dość precyzyjne dopasowywanie ilości światła wpadającego do pokoju. Najczęściej wykonywane są z drewna, tworzywa sztucznego czy aluminium, chociaż zdarzają się też modele wykonane z nietypowych materiałów, np. z bambusa czy ze skóry. Do zalet zaliczyć trzeba łatwy montaż oraz to, że można je wyczyścić stosunkowo niewielkim nakładem pracy. Niestety, z pomocą żaluzji jest bardzo trudno zaciemnić pomieszczenie w wyraźnym stopniu. Między poszczególnymi listewkami zawsze znajdzie się odrobina przestrzeni, a przez to, że listewek jest dużo, efekt zaciemnienia nigdy nie będzie w pełni zadowalający.

Rolety zewnętrzne i wewnętrzne

Rolety uznawane są za najskuteczniejszy sposób zaciemniania pomieszczeń. Wśród nich można wyróżnić wiele różnorodnych rodzajów. Najprostszy podział to po prostu podział na rolety zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze mocowane są na zewnątrz budynku. Oprócz zaciemnienia, gwarantują również ochronę okien i elewacji przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, takimi jak deszcz, wiatr, czy silne nasłonecznienie. Świetnie też izolują pomieszczenie – dzięki nim zimą łatwiej jest utrzymać w mieszkaniu wyższą temperaturę, latem z kolei zapewniają lepszą wydajność działania klimatyzatorów. Taka osłona przeciwsłoneczna najczęściej wykonana jest z odpornych materiałów, które łatwo się czyści. Producenci dbają również o szeroki wachlarz kolorystyczny takich rolet, toteż bez problemu można dopasować rozwiązania do konkretnego koloru lub/i faktury elewacji.

W zaciemnianiu pomieszczenia bardzo dobrze sprawdzą się też rolety wewnętrzne. Zapewniają bardzo silne zacienienie i jednocześnie, dzięki atrakcyjnej kolorystyce i wzornictwu, mogą stanowić piękną ozdobę okna i całego pokoju. Poszukując idealnego sposobu na zaciemnienie mieszkania, spotkamy się z kilkoma rodzajami rolet. Bardzo dużą popularnością cieszą się rolety rzymskie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ten model nie zapewni nam całkowitego zaciemnienia wnętrza, bo do pokoju nadal dostawać się będzie rozproszona wiązka światła. Do najskuteczniejszych rozwiązań zaliczyć można rolety całkowicie zaciemniające oraz rolety dzień i noc. Pierwsza opcja dobrze zacieni pomieszczenie, ale nie pozwala na swobodną regulację wpadającego światła, gdy nie zamierzamy udawać się do spoczynku. Z kolei rolety dzień i noc zaprojektowane są w taki sposób, że za ich pośrednictwem możemy dopasować, ile światła wpada do pokoju. Są zbudowane z równoległych pasów – na przemian występują pasy materiału oraz pasy cienkiej siateczki. Taka budowa pozwala nam na skuteczną i łatwą regulację poziomu światła wpadającego do pomieszczenia. Jeśli poszukujemy więc rozwiązania uniwersalnego, roleta dzień i noc będzie optymalnym wyborem, bo może pełnić aż dwie funkcje. Pierwsza to zabezpieczenie pokoju przed promieniami słonecznymi i całkowite zaciemnienie. Druga natomiast pozwala na dowolne regulowanie oświetlenia pomieszczenia.