Lombard – na jakiej zasadzie działa i jak go otworzyć?

Lombard - na jakiej zasadzie działa i jak go otworzyć?

Lombardy stają się coraz bardziej popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Lombardy w Warszawie widoczne są niemal na każdym kroku, zwłaszcza w mniej zamożnych dzielnicach. Dlatego otwarcie takiej działalności powinno być poprzedzone dobrym rozpoznaniem konkurencji. Osoby przedsiębiorcze i dysponujące pewnym zasobem wolnych środków finansowych z łatwością dadzą sobie radę z prowadzeniem lombardu. Formalności poprzedzające rozpoczęcie działalności nie są skomplikowane i czasochłonne. Na jakiej zasadzie działa lombard? Jak go otworzyć ? Kto może prowadzić taką działalność?

Co to jest lombard?

Historia lombardów sięga średniowiecznych Włoch, gdzie mianem tym określano bankierów. Jak się okazuje instytucja ta z powodzeniem przetrwała do dzisiejszych czasów. Lombard to placówka zajmująca się udzielaniem pożyczek gotówkowych „od ręki″ pod zastaw przedmiotów, którymi mogą być wszelkiego rodzaju ruchomości. W stolicy bardzo często można spotkać ogłoszenia typu lombard elektronika Warszawa, czy też lombard Warszawa RTV. W istocie, najczęściej zastawiane są elementy elektroniki i sprzęty RTV. Innymi popularnymi przedmiotami oddawanymi do lombardu są wyroby jubilerskie i instrumenty muzyczne. Nierzadko w dużych, jak i małych miejscowościach można spotkać szyldy zachęcające do pobrania gotówki pod zastaw wartościowych przedmiotów. Co ważne, lombardy udzielają pożyczek bez sprawdzania dochodów klienta i jego historii w BIK. Oznacza to, że gotówkę może otrzymać także osoba posiadająca problem ze spłatą kredytów bankowych, a nawet zajęcia komornicze. Z punktu widzenia właściciela lombardu osoba taka zalicza się do grona podwyższonego ryzyka, dlatego pożyczki w lombardzie nie są tanie. Przedmiot jest najpierw wyceniany, a środki są wypłacane na podstawie umowy pod pożyczkę lombardową lub umowy sprzedaży z prawem odkupu rzeczy przez właściciela. Odkup w wyznaczonym terminie wiąże się z koniecznością uiszczenia sporo wyższej kwoty, która stanowi zysk lombardu. W przypadku niezgłoszenia się klienta po zastawiony przedmiot w wyznaczonej dacie, jest on wystawiany na sprzedaż.

Lombard – pomysł na biznes

Lombard - na jakiej zasadzie działa i jak go otworzyć?W związku z tym, że spora część społeczeństwa żyje na niskim poziomie materialnym, lombard może być dochodowym zajęciem. Rozważając otwarcie działalności lombardowej warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Z pewnością przedsięwzięcie takie nie powiedzie się w bogatych dzielnicach, gdzie mieszkają osoby dobrze sytuowane. Bardziej perspektywiczne wydają się mniejsze miejscowości, z dużym poziomem bezrobocia. Decydując się na taką formę zarobkowania w większych miastach warto postawić na biedniejsze okolice. Trzeba jednak wystrzegać się miejsc, w których występuje duża konkurencja. Warto zatem rozejrzeć się po wytypowanych dzielnicach i wybrać odpowiednią lokalizację. Następnie trzeba znaleźć dobrze usytuowany i niezbyt drogi lokal. Może to być niewielkie pomieszczenie, jednak takie w którym uda się pomieścić sprzęty przyjmowane w zastaw. Wybór lokalu powinien również uwzględniać kwestie bezpieczeństwa. W dzielnicach z wyższym ryzykiem włamań dobrym rozwiązaniem są solidne zabezpieczenia okien i drzwi. Oczywiście sukces działalności wymaga odpowiedniej reklamy. Niezbędne jest zatem umieszczenie odpowiedniego szyldu oraz zainwestowanie w ulotki i ogłoszenia prasowe o przykładowej treści: lombard Warszawa Praga Południe lub lombard Warszawa Praga Północ. W związku z tym, że przyjmowane w zastaw przedmioty trzeba wycenić, przed otwarciem działalności dobrze jest dokształcić się w dziedzinie rzeczoznawstwa. 

Kto może prowadzić lombard i jak go otworzyć?

Otwarcie lombardu nie wiąże się ze skomplikowanymi procedurami, ani też szczególnymi wymaganiami odnośnie do osoby go prowadzącej. Lombard może otworzyć każda osoba prowadząca działalność gospodarczą. Nie jest wymagane posiadanie koncesji, zezwoleń, ani też wpisów do rejestrów instytucji pożyczkowych. Wystarczy zatem zarejestrować działalność gospodarczą pod numerem PKD 64.92.Z oraz dokonać odpowiednich zgłoszeń do urzędu skarbowego i ZUS. Wyjątkiem są lombardy udzielające pożyczek konsumenckich z zabezpieczeniem w postaci zastawu na rzeczach ruchomych. W tym przypadku konieczny jest wpis do rejestru instytucji pożyczkowych, prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz działalność w formie spółki akcyjnej lub spółki z o.o. o kapitale zakładowym w minimalnej wartości 200.000 złotych. Przedsiębiorcy prowadzący lombard w ramach zwykłej działalności gospodarczej zwykle unikają udzielania pożyczek konsumenckich. W tym celu podpisują z klientami umowy sprzedaży rzeczy ruchomej z prawem odkupu przez właściciela. Dlatego często zamiast sformułowania „pożyczki pod zastaw” można spotkać się z ogłoszeniami typu „skup za gotówkę Warszawa“. Innym rodzajem umowy, którą zawierają z klientami właściciele lombardu jest tzw. płatne przechowywanie rzeczy. Prowadzenie lombardu wiąże się z koniecznością ewidencji dla celów podatkowych. W związku z brakiem możliwości rozliczania się w formie ryczałtu, niezbędne jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych.