Na co zwracać uwagę, wybierając bramę garażową?

Na co zwracać uwagę, wybierając bramę garażową? Właściciele samochodów, którzy chcą zbudować garaż, będą musieli dokonać wyboru bram garażowych, które dostępne są szerokim zakresie. I ten wybór nie będzie łatwy, ponieważ ostatnio producenci bram garażowych dokonali wyraźnego skoku technologicznego, zmieniając je w wiele bardzo kuszących modeli. Tradycyjne bramy skrzydłowe zaczynają wychodzić z mody. Zostały one zastąpione bramami z mechanizmem otwierania oraz bramami segmentowymi i rolowanymi. Co więcej, ich różnice dotyczą nie tylko metody otwierania, ale także izolacji termicznej i cech instalacyjnych. Istnieją, więc istnieją główne typy otwierania drzwi garażowych, z których trzeba wybrać najbardziej odpowiedni.

Mechanizm obrotu

Podnoszenie i obracanie oznacza otwieranie bramy poprzez obrócenie jej wokół osi poziomej. Bramy segmentowe, składające się z oddzielnych połączonych segmentów, które unoszą się pionowo lub rozciągają na boki (bramy segmentowe boczne). Bramy rolowane składają się z wielu lameli, które będąc w pakiecie, są nawinięte na wałek umieszczony za zworką. Wszystkie trzy rodzaje otwierania można wykonać automatycznie za pomocą napędu elektrycznego lub ręcznie. Wybierając bramę, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich konstrukcję, ale miejsce planowanej instalacji.

Wybór modelu bramy garażowej

Chociaż bramy garażowe nie zostały jeszcze zainstalowane, warto wybrać model, który jest pod każdym względem wygodny, ponieważ pozwala na to nowoczesny asortyment bram. Warto zacząć od ocieplenia. Jeśli garaż jest częścią domu, zaleca się wybranie izolowanej bramy, aby zapobiec najmniejszemu wyciekowi ciepła. To samo dotyczy wolnostojących lub dołączonych ogrzewanych garaży. Wszystkie drzwi uchylne z reguły są izolowane pianką polistyrenową, a bramy segmentowe mają grubość 4 cm z warstwą pianki poliuretanowej.

Modele izolowane są o około jedną trzecią droższe niż modele nieizolowane, dlatego jeśli garaż nie jest ogrzewany, parametr taki jak współczynnik przenikania ciepła będzie zupełnie nieistotny. W związku z tym koszt izolacji będzie niepotrzebny. Aby zaoszczędzić pieniądze, można kupić nieizolowaną wersję bram uchylnych, zawsze będąc w stanie je zaizolować, wystarczy skontaktować się z firmą, która je zainstalowała.

Sposób otwierania bramy garażowej

Następnym krokiem w wyborze będzie ustalenie sposobu otwierania bram: automatycznie lub ręcznie. Oczywiście naciśnięcie przycisku na pilocie bez wychodzenia z samochodu jest o wiele przyjemniejsze niż wychodzenie i ręczne otwieranie bramy. Dla osób starszych lub osób o ograniczonej sprawności ruchowej automatyzacja jest zasadniczo jedynym możliwym sposobem niezależnego zarządzania bramą.

Jeśli wybór padnie na automatyczne otwieranie, wówczas brama wejściowa, która będzie sterowana z tego samego wielofunkcyjnego urządzenia zdalnego, powinna być podłączona do automatyki. Bardzo ważną funkcją sterowania napędem bramy jest zatrzymanie awaryjne do otwierania i zamykania w przypadku napotkania przeszkody. Konieczne jest również utrzymanie możliwości napędu ręcznego w przypadku braku prądu. Jeśli automatyzacja nie jest uwzględniona w budżecie właściciela, nadal musi zapewnić miejsce w garażu, aby później można było dodatkowo zainstalować system.

Bezpieczna brama garażowa

Absolutnie ważna jest kwestia bezpieczeństwa bram garażowych wszystkich tych typów. Wiele będzie zależeć od grubości metalu i stopnia ochrony bramy przed pęknięciem. Jednak statystyki pokazują, że zdecydowana większość modeli bram garażowych otwiera się łatwiej niż dobrze chronione drzwi wejściowe. Dlatego jeśli wejście do domu znajduje się z garażu, musi być wyposażone w drzwi o takim samym stopniu ochrony jak wejście. Spośród dodatkowych środków bezpieczeństwa do drzwi garażowych można przewidzieć specjalny zawór antywłamaniowy, który blokuje automatyczny mechanizm otwierania podczas próby mechanicznego podnoszenia drzwi. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się stosowanie inteligentnych metod ochrony, takich jak nadzór wideo, alarm GSM.

Z czego wykonane są bramy garażowe?

Większość modeli bram garażowych jest wykonana ze stali, a następnie gruntowana i malowana (lakier poliestrowy jest często używany do ochrony metalu). Mniej powszechne są bramy aluminiowe i drewniane. Lamele bram rolowanych wykonane są z aluminium. Ich powłoka ochronna jest pokryta specjalnym lakierem odpornym na ścieranie. Standardowe kolory gotowej bramy to biały i brązowy. Jeśli kolory te nie spełniają wymagań elewacji, firmy mogą produkować bramy z odpowiednim kolorem powłoki. Materiał zewnętrzny bram jest na ogół wytłaczany w celu dekoracji.

Drewniane bramy garażowe wykonane są z impregnowanego drewna dębowego lub sosnowego. Ich koszt jest znacznie wyższy niż aluminium. W razie potrzeby można wybrać bramę z oknem. Małe okna można na przykład zintegrować z istniejącymi bramami zamiast ich poszczególnych segmentów, jednak nie będzie to takie proste. Kształt okien może być dowolny. Ich przezroczysta część wykonana jest z akrylu (przeźroczysty lub matowy) o grubości 4-16 mm. Jako alternatywę dla szkła akrylowego do okien garażowych stosuje się przezroczysty poliwęglan.