Obcinanie paznokci cęgami

Obcinanie paznokci cęgami

Obcinanie paznokci cęgami – jak to zrobić? Skracanie i tak zwane opracowywanie paznokci to jedna z podstawowych czynności jaką wykonuje w swoim gabinecie podolog. Czynność ta z pozoru nieskomplikowana, nierzadko wykonywana jest jednak nieprawidłowo przez pacjentów, co bardzo często jest przyczyną ich późniejszych problemów natury podologicznej. Jak więc prawidłowo obcinać paznokcie przy pomocy cęgów?

Cęgi podologiczne – budowa i rodzaje

Cęgi podologiczne możemy podzielić przede wszystkim na modele przeznaczone do obcinania i opracowywania paznokci. Wśród nich dodatkowo wyróżnić można trzy rodzaje narzędzi. Są to cęgi boczne, cęgi czołowe oraz cęgi do wrastających paznokci. Pierwsze z nich, cęgi boczne, to narzędzie o ostrzach ustawionych w taki sposób, że stanowią one niejako przedłużenie ich rękojeści. Z kolei w przypadku cęgów czołowych ostrza umieszczone są wyżej, na samym końcu narzędzia, co więcej z pozycji prostopadłej do jego ramion. Cęgi do wrastających paznokci odznaczają się nie ułożeniem ostrzy, a ich rozmiarem; są to bowiem narzędzia stworzone z myślą o precyzyjnym opracowywaniu płytki i skórek, które to wymaga szczególnie wąskich ostrzy.

Cęgi do paznokci są stosunkowo proste w obsłudze, dzięki czemu przy niewielkim nakładzie siły można z ich pomocą skutecznie skrócić płytkę paznokcia. W przypadku szczególnie twardych paznokci, bądź płytki, na której pojawiły się wyraźne zgrubienia, konieczne może być użycie cęgów wyposażonych w specjalną przekładnię. Dzięki niej możliwe jest precyzyjne i skuteczne, a co najważniejsze w pełni bezpieczne dla pacjenta skracanie nawet szczególnie twardych paznokci.

Aby obcinanie paznokci cęgami było możliwe, narzędzie to musi być produktem wysokiej jakości, odpowiednio i precyzyjnie zbudowanym. Kluczowa jest w tym wypadku przede wszystkim długość oraz stopień naostrzenia ich ostrzy. Bardzo ważne jest również, aby regularnie sprawdzać, czy cęgi układają się w prawidłowy sposób. Nieużywane cęgi boczne powinny posiadać niewielką, lecz dostrzegalną przestrzeń między ostrzami, z kolei w przypadku cęgów czołowych, jakakolwiek szczelina między nimi jest absolutnie niewskazana. Tylko w pełni sprawne cęgi o naostrzonych ostrzach dają możliwość prawidłowego wykonania zabiegu obcinania i opracowywania płytki paznokciowej.

Polecamy w sklepie podologicznym:

 

Jak obcinać paznokcie cęgami?

Może się wydawać, że pytanie to jest banalne, jednak do gabinetu podologicznego bardzo często zgłaszają się osoby z problemami wynikającymi właśnie z nieprawidłowego sposobu przycinania płytki. Nieumiejętne obcinanie paznokci może przede wszystkim prowadzić do ich deformacji, jak również bolesnego i niebezpiecznego wrastania w wał okołopaznokciowy. Co więcej, może także dojść do rozwarstwienia się struktury paznokcia, co zdecydowanie sprzyja występowaniu niepożądanych infekcji grzybiczych.

Obcinanie paznokci cęgami

Obcinanie paznokci cęgami

Aby uniknąć pojawienia się tego typu problemów, należy zawsze zwracać szczególną uwagę na prawidłowość i staranność obcinania paznokci. W przypadku pacjentów z wrastającymi lub zdeformowanymi płytkami warto dokładnie poinstruować ich, jak samodzielnie przycinać paznokcie w domu, aby nie dopuścić do ponownego wystąpienia problemu.

W przypadku obcinania paznokci w gabinecie podologicznym bardzo ważne jest zarówno odpowiednie dopasowanie rodzaju i rozmiaru cęgów, jak również właściwe ułożenie stopy pacjenta. Także postawa samego podologa nie pozostaje bez znaczenia. Aby obcinanie paznokci przebiegało w sposób bezpieczny i wygodny, zarówno dla pacjenta, jak i dla specjalisty, należy zwracać szczególną uwagę, na to, by unikać wykonywania czynności w pozycji czołowej. Jest ona bowiem szczególnie niekorzystna dla kręgosłupa szyjnego i może wywoływać ból lub skurcze, co zdecydowanie utrudni i wydłuży pracę podologa.

Płytkę paznokcia należy skracać precyzyjnymi, pewnym ruchami, pamiętając o tym, aby nie przyciąć jej za bardzo. Może to powodować dyskomfort pacjenta, jak i pojawienie się problemu wrastania paznokcia. Z podobnym zagrożeniem możemy mieć do czynienia, kiedy płytka zostanie przycięta do nieprawidłowego kształtu, a więc na okrągło, nie jak się zaleca, na prosto.

Obcinanie paznokci – o czym jeszcze pamiętać?

Skracając paznokcie należy pamiętać o bezpieczeństwie i wygodzie, zarówno pacjenta, jak i swojej. Warto od czasu do czasu podczas trwania zabiegu upewnić się, że wszystko jest w porządku, a pacjent czuje się w pełni komfortowo. W przypadku jakiegokolwiek, najmniejszego nawet przerwania ciągłości naskórka, należy natychmiast oczyścić i zdezynfekować dane miejsce, aby nie dopuścić do zakażenia czy zaognienia się rany. Każdy zabieg skracania paznokci należy oczywiście wykonywać przy pomocy sterylnych cęgów, regularnie poddawanych procesowi dezynfekcji i sterylizacji. Cęgi należy umieścić w autoklawie w specjalnej, próżniowo zamkniętej folii, którą powinno zdejmować się dopiero bezpośrednio przed rozpoczęciem zabiegu, już przy pacjencie.