Założenie własnego biznesu związanego z udzielaniem pomocy drogowej to bardzo kusząca możliwość. Nie wystarczy jednak dobry biznesplan- już na początku powinniśmy zainteresować się nad tym, o co chodzi w opodatkowaniu tej branży. Jak wygląda kwestia opodatkowania w praktyce? Jakie inne formy rozliczeń są spotykane? Zasady ogólne rozliczania- na czym polegają? Co powinniśmy wiedzieć na temat podatku liniowego? Ryczałt- na czym polega i jak wygląda w praktyce? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Jak wygląda kwestia opodatkowania w praktyce?
Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że sposób opodatkowania usług pomocy drogowej Warszawa nie różni się znacząco od form, które to powszechnie stosowane są w przypadku innych rodzajów działalności. Istnieją jednak różnice, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim nie ma możliwości skorzystania z karty podatkowej. Najpowszechniejszą formą jest oczywiście opodatkowania na zasadach ogólnych. Jeśli zdecydowalibyśmy się na tego typu rozwiązania, wówczas nie ma konieczności składania dodatkowych oświadczeń. Forma ta będzie obowiązywać tak długo, aż nie zdecydujemy się na inną. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że opodatkowanie na zasadach ogólnych możemy zaznaczyć, kiedy wpisujemy działalność do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Kiedy zdecydujemy się na korzystanie z takich rozliczeń, wówczas otrzymamy podatek, którego wartość wynosi 17 lub 32 procent. Jeśli chodzi o kwotę wolną od podatku- na dzień dzisiejszy wynosi ona 85 528 zł, jednakże może ulec zmianie, dlatego warto sprawdzać to na bieżąco. Wcześniej wspomniany podatek będzie rozliczany za pośrednictwem doskonale znanej deklaracji PIT-36. Należy ją złożyć w Urzędzie Skarbowym do 30 kwietnia danego roku.
Jakie inne formy rozliczeń są spotykane?
Istnieją jednak także inne formy rozliczeń, które również są stosowane i niekiedy uznawane są za godne uwagi. W tym miejscu warto wspomnieć o podatku liniowych. W sposób szczególny dotyczy on dochodów, które to zgromadzone są za pomocą różnych źródeł. Jego wielkość wynosi dokładnie 19%. Niestety w tym przypadku wybranie takiej formy rozliczenia nie jest możliwe, jeśli nigdy wcześniej nie wykonywaliśmy prac z zakresu pomocy drogowej na etacie. Alternatywnym rozwiązaniem jest ryczałt od ewidencjonowanych przychodów. Jest to pewnego rodzaju uproszczona forma rozliczeń, która to opiera się o przychody. Niestety nie jest to idealne rozwiązanie, posiada jedną zasadniczą wadę. Nie możemy w niej uwzględnić ewentualnych kosztów uzyskania przychodu, dodatkowo konieczne jest posiadanie działalności pozarolniczej. Ogromnym plusem jest jednak niska stawka, która to wynosi jedynie 8,5%.
Zasady ogólne rozliczania- na czym polegają?
Metoda ta opisywana była już we wcześniejszej części, ale warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mogą mieć dla nas znaczenie. Jeśli chodzi o zasady ogólne, nie ulega wątpliwości, że jest to najczęściej wybierana możliwość. W tym przypadku osoby odpowiedzialne za prowadzenie firmy mają prawo do tego, aby dokonać odliczeń od podatku. Dodatkowo proces związany z rozliczaniem w Urzędzie Skarbowym przebiega według powszechnie znanego schematu. Podstawowym argumentem, który przemawia za ogólnymi zasadami, jest odliczanie. Należy jednak pamiętać, że kiedy zdecydujemy się na rozliczenie na zasadach ogólnych, wówczas konieczne będzie zapłacenie 18% podatku lub 32%, jeśli próg podatkowy zostanie przekroczony.
Co powinniśmy wiedzieć na temat podatku liniowego?
Jeśli chcielibyśmy uciec od progu podatkowego, wówczas moglibyśmy zastanowić się nad opodatkowaniem liniowym. Wówczas mamy pewność, że stawka wynosi 19%. Niestety nie istnieją doskonałe rozwiązania, podobnie jest i w tym przypadku. Rozliczanie takiej działalności na jednym zeznaniu z małżonkiem nie jest możliwe. Dodatkowo ulgi podatkowe są dla nas niemalże niedostępne. Na szczęście nadal możemy korzystać z możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu. Prowadząc firmę świadczącą usługi związane z pomocą drogową, tego typu forma opodatkowania jest jednak dość rzadko spotykana. Warto się nad tym zastanowić, jeśli posiadamy większą flotę niż jedną lawetę.
Ryczałt- na czym polega i jak wygląda w praktyce?
Istnieje również możliwość wybrania ryczałtu jako formę opodatkowania. Teoretycznie jest to jedno z najprostszych rozwiązań, które charakteryzuje się stałą wysokością podatku- wynosi on jedynie 8,5%. Należy jednak pamiętać o tym, że o ile nie płacimy dużego podatku, to jednak koszty uzyskania przychodu w tym przypadku nie mogą zostać odliczone. Na szczęście wciąż istnieje możliwość wykorzystywania ulg podatkowych. W tym przypadku wspólne rozliczenie z małżonkiem na jednym formularzu PIT nie jest możliwe. Ryczałt tylko na pierwszy rzut oka wydaje się być łatwy. Ryczały dla wielu pozostaje nieco enigmatyczny i odstrasza, pomimo tego, że finansowo jest to bardzo korzystne rozwiązanie.