Regularne wizyty u stomatologa uchronią przed zapaleniem miazgi

Leczenie endodontyczne (leczenie kanałowe) jest konieczne, gdy mikroorganizmy i ich toksyny penetrują kanały korzeniowe i infekują nerw zębowy. Zapalenie nerwu nazywa się zapaleniem miazgi. Procesy patologiczne w nim mogą powodować inne czynniki fizyczne lub chemiczne, obrażenia. Miazga jest integralną częścią zęba, małą kulką naczyń krwionośnych, nerwów i naczyń limfatycznych, umieszczoną wewnątrz zęba pod szkliwem i zębiną, dostarcza składników odżywczych do twardych tkanek zęba. Wykonywane przez stomatologa leczenie zapalenia miazgi polega na usunięciu tkanki próchniczej, a w większości przypadków na usunięciu uszkodzonej miazgi, mechanicznym i chemicznym leczeniu systemu kanałów korzeniowych i wypełnieniu specjalnym materiałem.

Główne przyczyny powstawania zapalenia miazgi:

  • Przez długi czas nieleczona próchnica, która dotarła do głębszych tkanek zęba.
  • Ząb po licznych zabiegach dentystycznych, niejednokrotnie zmieniano duże wypełnienia.
  • Zęby stałe są uszkadzane przez mocny zgryz, zgrzytanie zębami i tak dalej.
  • Uszkodzenie zęba, w wyniku, czego zaburzono limfę i krążenie krwi w nerwach zęba.

Jak stomatolog rozpoznaje zapalenie miazgi?

  Głównym objawem zapalenia miazgi jest ból. W przeciwieństwie do innych obszarów naszego ciała, w których zapalenie ma miejsce do rozprzestrzeniania się, jama zęba jest ciasna. Dlatego, gdy miękkie tkanki zęba puchną, naciskają na nerw zęba i odczuwa się ból. Jednak choroba jest diagnozowana tylko podczas badania, które przeprowadza stomatolog. Zapalenie miazgi można potwierdzić za pomocą testów żywotności zębów (wrażliwość na ciepło, zimno, badania elektrometryczne). Czasami wymagane jest badanie rentgenowskie.

Odwracalne zapalenie miazgi

  Jest to małe zapalenie miazgi, wyleczone, kiedy miękkie tkanki zęba pozostają zdrowe. Głównym objawem odwracalnego zapalenia miazgi jest krótki, ostry ból podczas jedzenia czegoś zimnego lub słodkiego. Ból trwa krótko. Czasami objawy odwracalnego zapalenia miazgi pozostają niezauważone, a pacjent zaczyna się martwić tylko wtedy, gdy ząb zaczyna boleć. Dlatego bardzo ważne jest regularne odwiedzanie stomatologa (nawet, jeśli zęby nie bolą), ponieważ pierwsze możliwe objawy zapalenia nerwu zębowego można ustalić podczas badania za pomocą kontrolnych promieni rentgenowskich, w tym przypadku leczenie zapalenia miazgi staje się łatwiejsze.

Nieodwracalne zapalenie miazgi

Jest to duże zapalenie nerwu, po którym nerw zęba nie jest odbudowywany, a ząb staje się martwy.

Objawy nieodwracalnego zapalenia miazgi:

  • Ból zęba, który trwa do godziny po usunięciu bodźca (np. zimna).
  • Bez powodu spontaniczny ból.
  • Ząb staje się wrażliwy na zimne, gorące jedzenie lub napoje.
  • Rozprzestrzeniający się ból między górną i dolną szczęką, docierając nawet do ucha.
  • Ból w nocy: nie pozwala zasnąć.

  W przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi wymagane jest leczenie endodontyczne. W niektórych sytuacjach ząb może zostać usunięty. Ważne jest, aby pamiętać, że objawy zapalenia miazgi są bardzo różne, nie zawsze jasne. Jeśli ząb jest uszkodzony przez próchnicę, a próchnica nie jest leczona, zawsze kończy się stanem zapalnym miazgi. Dlatego jeśli ktoś poczuje którykolwiek z powyższych objawów, lepiej natychmiast skonsultować się ze stomatologiem. Zwracając się do dentysty zbyt późno, można potrzebować nie tylko wypełnienia, ale także leczenia jego kanałów.

Dlaczego konieczne jest leczenie kanałowe?

  Jeśli kanały korzeniowe nie są leczone, mikroorganizmy znajdujące się w miazdze przenikają przez wierzchołek korzenia i tworzą stan zapalny w otaczających tkankach, co może prowadzić do chorób przyzębia, powodować zmniejszenie kości wokół korzenia zęba, a także innych powikłań. Wtórne zapalenie może wystąpić z powodu źle przeprowadzonego leczenia endodontycznego, wtórnej próchnicy lub złej, jakości koron. W takich przypadkach stomatolog usuwa stary materiał wypełniający z kanału korzeniowego, kanały są czyszczone, formowane i ponownie wypełniane materiałem wypełniającym.

Higiena jamy ustnej zapobiega zapaleniu miazgi

  Profesjonalna higiena jamy ustnej polega na usuwaniu płytki nazębnej i kamienia, stosowaniu preparatów medycznych (fluoru itp.), wypolerowaniu zębów i wypełnieniu powierzchniowym. Stomatolog uczy pacjentów indywidualnej higieny jamy ustnej: jak właściwie dbać o zęby w domu, co należy stosować, aby zachować zdrowie jamy ustnej. Indywidualna higiena jamy ustnej to codzienna higiena za pomocą szczoteczki do zębów, pasty do zębów, płynu do płukania, nici dentystycznej lub szczotek międzyzębowych i innych produktów.

  Wiele osób, w pośpiechu lub z innych powodów, nie poświęca wystarczająco dużo czasu na oczyszczenie jamy ustnej. Ponadto codzienna opieka dentystyczna w domu nie zawsze pomaga całkowicie zabezpieczyć zęby. Skuteczna pielęgnacja zębów chroni przed próchnicą i późniejszym leczeniem kanałowym. Nie wszystkie płytki nazębne usuwa się szczoteczką do zębów. Jeśli płytka nazębna nie zostanie dobrze oczyszczona, twardnieje i powstają tak zwane formy kamienia nazębnego. Są idealną niszą do gromadzenia bakterii, które powodują próchnicę, choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia.