Zielona energia napędza polskie domy. Zalety fotowoltaiki.

Zrównoważony rozwój oraz dbałość o środowisko naturalne na stałe wpisało się jako temat dyskusji debaty publicznej. Coraz głośniej mówi się już nie tylko o potrzebie wyhamowania zmian klimatycznych, ale przede wszystkim o zyskach, jakie stoją za rozwiązaniami proekologicznymi http://www.gmstarbud.pl/fotowoltaika-wloszczowa/. Stąd m.in. zainteresowanie fotowoltaiką, która z powodzeniem może dziś zagościć w każdym domu. 

Jeszcze do niedawna panele fotowoltaiczne uchodziły za technologiczną nowinkę. Postrzegano to rozwiązanie bardziej w kategorii ciekawostek czy dobrych praktyk, aniżeli czystego zysku. Od niedawna jednak percepcja uległa zmianie. Przede wszystkim wzrosła świadomość w tym zakresie, dzięki czemu ludzie częściej dostrzegają korzyści płynące z inwestycji w proekologiczne rozwiązania. Zalety widzi także państwo. Polski rząd już regularnie wspiera domostwa przy zakupie fotowoltaiki specjalną dotacją lub możliwością odliczenia jej kosztów od podatku. Co zatem decyduje o stale rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii?

Eko niezależność

Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest niewątpliwie obliczona w perspektywie długofalowej i może zagwarantować poczucie stabilności nawet na kilkadziesiąt lat. Po pierwsze, pozyskiwana energia jest całkowicie darmowa, co pozwala wyraźnie zaoszczędzić na zużyciu prądu. Ponadto, wykorzystywanie prądu płynącego wyłącznie z paneli, chroni domowy budżet przed ewentualnymi podwyżkami cen energii w przyszłości.

Instalacja pracuje nieustannie, dlatego też powstanie nadwyżek prądu jest naturalnym procesem. Nie musi się jednak marnować! Zgromadzony prąd może być przez użytkownika dowolnie wykorzystana w przyszłości, np. w porze roku, kiedy słońca jest mniej. W takim wypadku skumulowana energia przekazywana jest do zewnętrznej sieci i odbierana w okresie zwiększonego zapotrzebowania (można odebrać do 80% przekazanego prądu). Panele fotowoltaiczne pozwalają więc praktycznie zachować dużą niezależność w zakresie prądu, skoków cenowych czy zmian dostawców. Świetnie sprawdzają się także w sytuacji awarii przewodów sieciowych, które w zupełności nie wpływają na pracę instalacji, dzięki czemu prąd jest stale dostarczany do mieszkania.

Poza efektywnością rozwiązania liczy się także jego prośrodowiskowy charakter. Panele fotowoltaiczne są rozwiązaniem nie emisyjnym http://www.gmstarbud.pl/rekuperacja-konskie/. Oznacza to, że w ciągu całego roku swojej pracy, instalacja nie produkuje szkodliwego dwutlenku węgla, który zagraża nie tylko przyrodzie, ale przede wszystkim zdrowiu i życiu człowieka. Fotowoltaika jest więc skutecznym narzędziem w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Urządzenie nie generuje również hałasu. Maksymalnie notowany dźwięk pracy falownika może osiągnąć 20-25 dB, co odpowiada ludzkiemu szeptów.

Zobacz również:

Niezawodność i łatwość w adaptacji

Panele fotowoltaiczne to produkt nowej generacji, który charakteryzuje się dużą wytrwałością. Gwarancja działania fotowoltaiki obejmuje aż 25 lat, przy czym zakłada się, że jej zdolność do działania trwa dużo dłużej. Plusem tego rozwiązania jest także łatwość adaptacji oraz bezinwazyjna instalacja. Montaż trwa zazwyczaj do 3 dni i zazwyczaj nie wymaga dodatkowej dokumentacji związanej z pozwoleniem na budowę. Z reguły instalacja pojawia się na dachu, ale istnieją również możliwości z zastosowaniem paneli na elewacji bądź odpowiednich stelażach. 

Trzeba również podkreślić, że jest to rozwiązanie absolutnie bezobsługowe. Chcąc jednak monitorować ilość wygenerowanego prądu, można pokusić się o zamontowanie specjalnego licznika w tym celu. Nie ma też potrzeby specjalnych dokonywania konserwacji. O wszystkim najczęściej informuje firma montująca instalację.

Czysty zysk

Czysta energia daje czysty zysk. Nie tylko w postaci niższych rachunków, ale też możliwości uzyskania dofinansowania. Obecnie, w ramach rządowego programu Mój Prąd można otrzymać pożyczkę o niskim oprocentowaniu lub dofinansowanie do 5000 zł na zakup paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo, od początku 2019 fotowoltaikę można odliczyć od podatku. Zwrot może wynieść nawet 16860 zł.  Z uwagi na rosnące znaczenie i popularność odnawialnych źródeł energii, wzrasta także wartość gospodarstwa, które takową instalację posiada. Panele są więc nie tylko inwestycją tu i teraz, ale też lokowaniem oszczędności na przyszłość.

Fotowoltaika to rozwiązanie na miarę współczesnych czasów. Przyczynia się do walki ze zmianą klimatu, sprzyja również oczyszczaniu powietrza nie wydzielając  trującego dwutlenku węgla. Instalacja w dłuższej perspektywie jest także opłacalna z perspektywy budżetu domowego. Panele znacząco przyczyniają się do obniżenia rachunków za energię, zabezpieczają domostwa przed brakiem dopływu prądu, a ewentualną nadwyżkę można pomyślnie spożytkować w późniejszym czasie. Największą blokadą może być koszt inwestycji. Warto jednak wziąć pod uwagę atuty fotowoltaiki, a także zapoznać się z ofertą rządowych programów dotacji i możliwością odliczenia zakupu od podatku. Pomoc finansowa z państwa może skutecznie obniżyć koszt takiej inwestycji, dzięki czemu bilans zysków będzie dużo bardziej atrakcyjny.