Wszechstronność zastosowania sitodruku na ubraniach

Wszechstronność zastosowania sitodruku na ubraniach

Sitodruk na ubraniach to metoda przenoszenia zdjęć i logo, flag, symboli marki na tkaninę. Sitodruk jest często nakładany metodą druku bezpośredniego, jest to wygodne w przypadku dużych obrazów i płaskich powierzchni. Na przykład tak obraz jest drukowany na plecach koszulki. Nadruk naniesiony metodą sitodruku posiada wysoką odporność na ścieranie, nie blaknie i dobrze znosi pranie, dlatego produkty cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Często zamawiany jest nadruk na koszulkach, ubraniach dziecięcych, czapkach, ubraniach roboczych, bluzach, kamizelkach odblaskowych.

Co to jest sitodruk?

Technologia polega na wtłaczaniu substancji barwiącej na drukowany materiał poprzez szablon nałożony na siatkę. Metoda druku charakteryzuje się wysoką jakością przenoszenia obrazu na dowolny materiał. Rysunek okazuje się bogaty, ma dużą grubość, jest odporny na wpływy zewnętrzne, w tym na warunki atmosferyczne. Aby otrzymać wysokiej jakości wykończoną koszulkę z logo, napisem, zdjęciem należy przejść przez kilka etapów. Początkowo rysunek jest dzielony na kolory w edytorze graficznym, na ramę naciąga się siatkę, pracownicy za pomocą aparatu do naświetlania tworzą szablon na jego powierzchnię nakładana jest substancja barwiąca. Druga część pracy rozpoczyna się od przygotowania tkaniny, układana jest na powierzchni roboczej. Następnie kładzie się na nim szablon i farbę. A wszystko to jest prasowane za pomocą specjalnej prasy, aby rysunek został utrwalony. Na płaskiej powierzchni można wydrukować obraz do formatu A3, co jest szczególnie ważne w przypadku sitodruku na ubraniach: koszulach, kurtkach, wiatrówkach, bluzach, kamizelkach.

Sprzęt ręczny do sitodruku na ubraniach

Druk ręczny jest używany, gdy trzeba stworzyć niewielką ilość odzieży. Maszyny te są tańsze niż ich półautomatyczne i automatyczne odpowiedniki. Stół do drukowania jest potrzebny do sitodruku obrazów na płaskich powierzchniach. Jest wyposażony w komorę próżniową i aluminiowy blat, który jest wysoce odporny na rozpuszczalniki. Może służyć do wykonywania nadruków wielokolorowych, stół wyposażony jest w mikrometryczny system okablowania.

Maszyny półautomatyczne do sitodruku na ubraniach

Nazywa się to tak, ponieważ wymaga ręcznego podawania materiału i automatycznego podawania arkuszy na przenośnik suszarki. Maszyny tego typu można wykorzystać do produkcji różnych partii: dużych, średnich i małych. Jeśli wymagany jest wielokolorowy druk dużego nakładu produktów płaskich, konieczne jest zastosowanie specjalnych maszyn, które pozwalają łączyć kolory o różnym stopniu złożoności. Wielofunkcyjna technologia półautomatyczna umożliwia drukowanie na produktach o różnych kształtach, nie tylko płaskich.

Zobacz koniecznie:

Sprzęt automatyczny do sitodruku na ubraniach

W pełni zautomatyzowane maszyny karuzelowe to najbardziej atrakcyjne rozwiązanie dla producentów sitodruku na ubraniach. Z ich pomocą można znacznie usprawnić proces produkcyjny.

Idealnie sitodruk wykonywany jest na tkaninach naturalnych lub takich, które mają niewielki procent włókien sztucznych. Jeśli mamy do czynienia z odzieżą syntetyczną, to na etapie produkcji do farby dodawany jest specjalny katalizator, który nadaje jej elastyczność, a co za tym idzie zapewnia trwałość nadrukowanego logo, zdjęcia czy innego nadruku. Zasadniczo sitodruk jest również stosowany do niektórych produktów nietkanych, do których zalicza się drewno, plastik, szkło, papier, wyroby skórzane itp.

Różnorodność kolorów i faktur

Sitodruk na ubraniach, pozwala na wybór różnorodnych farb reklamowych, zarówno pod względem koloru, jak i właściwości. Drukowanie atramentami metalicznymi, luminescencyjnymi lub fluorescencyjnymi sprawia, że obrazy są bardziej widoczne. Sitodruk tworzy także trójwymiarowy efekt. Kolory dodatkowe są żywe i nasycone; aby farba nie spływała, drukując na kolorowych koszulkach, bluzach, torbach dodając biały podkład. Sitodruk pozwala na nanoszenie pełnokolorowych obrazów, ale proces ten jest bardziej pracochłonny i kosztowny.

Zalety sitodruku na ubraniach

Technologia służy do tworzenia nadruków na ubraniach dla pracowników, ozdabiania świąt oraz upominków funkcjonalnych.

Popularność wynika z szeregu zalet sitodruku:

  • Bezpośredni sitodruk to jedyny sposób nadruku na ubraniach w szerokiej gamie kolorów. Dzięki temu można uzyskać bogate, szczegółowe obrysowane obrazy, które uzupełnią rzeczy i sprawią, że będą oryginalne.
  • Podczas przenoszenia obrazu na tkaninę stosuje się nie tylko zwykłe barwniki, ale także różne efekty specjalne. Na przykład błyszczące lub imitujące aksamit.
  • Możliwe jest drukowanie zarówno na płaskich, jak i zakrzywionych powierzchniach oraz produktach o skomplikowanych kształtach.
  • W trakcie pracy można dostosować grubość warstw farby, stworzyć relief i rysunek wolumetryczny. Tego rodzaju manipulacje pasują do współczesności, ludzie, proszą o coś ciekawszego.

Ubrania z sitodrukiem można nosić wiele, wiele razy, ponieważ nadruki dobrze tolerują częste pranie. Symbol, zdjęcie czy logo nie blakną z upływem czasu, nie tracą nasycenia kolorów. Wygląda tak dobrze, jak po zakupie.