Dobieranie najważniejszych elementów stroju jeździeckiego

Konie to piękne, eleganckie, przyjazne i mądre zwierzęta. Od wieków przebywają obok człowieka, znosząc wszelkie niedogodności.  Nic dziwnego, że nadal mają swoich miłośników, którzy lubią spędzać czas w ich towarzystwie. Decydując się na uprawianie jeździectwa sportowo lub amatorsko trzeba liczyć się z koniecznością  zainwestowania pieniędzy w sprzęt jeździecki. Najważniejszymi elementami stroju jest kask, kamizelka, specjalne buty i spodnie.

Podstawowy element bezpieczeństwa – ochrona głowy

Osoba, która chce spróbować swoich sił w jeździe konnej, pierwsze kroki powinna skierować do sklepu jeździeckiego i zakupić kask. Jest to najważniejszy element bezpieczeństwa, ponieważ chroni głowę w czasie upadku. Musi być dobrze dopasowany – nie może być za ciasny, ani za luźny. Powinien posiadać europejskie certyfikaty bezpieczeństwa. Zadaniem kasku jest zamortyzowanie uderzenia w czasie upadku. Kask może wtedy pęknąć, co nie jest jego wadą. Po mocnym uderzeniu kask nie spełnia już swojej funkcji i trzeba kupić nowy egzemplarz w sklepie jeździeckim. Maksymalny czas przechowywania kasku w suchym, ale chłodnym miejscu, bez narażania sprzętu na działanie promieniowania słonecznego i poważnego wypadku to 8 lat. Zaleca się wymianę kasku co 3-5 lat, o ile wcześniej nie doszło do mocnego uderzenia. Nie wolno przechowywać kasku w miejscach nasłonecznionych, np.: na półce w samochodzie, ponieważ może to doprowadzić do jego uszkodzenia. Kask należy wymienić w momencie zauważenia jakichkolwiek uszkodzeń. Aby dobrze dopasować kask, należy zmierzyć obwód głowy. Odpowiednio  dobrany  kask nie powinien cisnąć lub  spadać na oczy. Kask można regulować.

Ochrona kręgosłupa – kamizelka jeździecka

Kamizelka chroni kręgosłup i klatkę piersiową przed urazami, które mogą nastąpić w wyniku upadku. Kamizelka zakrywa klatkę piersiową do pępka, z tyłu zakrywa kręgosłup po kość ogonową.  Górne wycięcie nie powinno dotykać szyi. Klapki boczne w obwodzie należy zapisać dość ciasno, ale w taki sposób, aby nie krępować ruchów ramion. W sklepie jeździeckim znajdują różne modele kamizelek. Rozmiar dopasowuje się według tabeli producenta. Kamizelki dostępne w sklepie jeździeckim mają europejskie atesty bezpieczeństwa. Pierwszą normą jest BETA 2- jest to niższy stopień bezpieczeństwa, ma cienką warstwę ochronną, nadaje się do jazdy rekreacyjnej i dobrze chroni narządy jeźdźca oraz kręgosłup w razie upadku. Nie krępuje ruchów. Norma BETA3 ma grubszą warstwę ochronną, polecana jest do jazdy wyczynowej, znakomicie amortyzuje uderzenie i chroni narządy oraz kręgosłup człowieka podczas upadku.

Buty i spodnie do jazdy konnej

W jeździe konnej kluczowe znaczenie mają buty. Każdy sklep jeździecki sprzedaje szeroki asortyment butów do jazdy konnej. Bardzo wygodne są sztyblety – krótkie buty przeznaczone  do jazdy konnej. Cechują się  gładką podeszwą, która dobrze układa się w strzemieniu i nie klinuje w sytuacji upadku  z konia.  Producenci oferują różne fasony np. wsuwane czy sznurowane. Do ich produkcji wykorzystuje się skórę, tworzywa sztuczne lub gumę. Do tych butów zakłada się specjalne skórzane ochraniacze na łydki zwane czapsami, które chronią nogi przed otarciami. W połączeniu ze sztybletami wyglądem przypominają oficerki. Spodnie do jazdy konnej noszą nazwę bryczesów i zapewniają maksymalną wygodę podczas jazdy. Bryczesy mogą przylegać do ciała lub mogą być luźne w części udowej.  Każdy model tych spodni posiada lej, będący rodzajem wzmocnienia naszytego na materiał spodni. Pełni funkcję ochronną – chroni przed otarciami i pomaga jeźdźcowi otrzymać się w siodle. Kompletując zestaw odzieży do jazdy konnej, trzeba kupić w sklepie jeździeckim rękawiczki, które mają wzmocnienia między palcami w miejscach przechodzenia wodzy. Dostępna jest wersja zimowa, letnia i całoroczna. Mogą być wykonane ze skóry lub nowoczesnych materiałów technicznych.  Odzież jeździecka powinna być jak najwyższej jakości, aby nie zniszczyła się po kilku jazdach. Każdy detal ma ogromny wpływ na komfort jazdy. Profesjonaliści zalecają, aby odzież do jazdy konnej kupować dopiero wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że jazda na koniu stała się życiową pasją. Specjalistyczną odzież jeździecką należy kupować w sklepach jeździeckich, ponieważ gwarantują one wysoką jakość produktu, a pracownicy tych punktów sprzedaży mają doświadczenie w kontakcie z końmi i mogą doradzić, który produkt będzie dla klienta najlepszy i spełni jego oczekiwania. Odzież jeździecka powinna być odpowiednio dopasowana – nie może być za wąska, ani za luźna.

Jazda konna to fascynujący sport. Pozytywnie wpływa na organizm, stymuluje mięśnie, kształtuje prawidłową postawę, poprawia wydolność krążeniową i oddechową. Jazda konna to doskonały relaks i obcowanie ze zwierzęciem i przyrodą. Jej najważniejszą wartością jest przyjaźń między człowiekiem a koniem. Inwestycja w jazdę konną to recepta na zdrowie, wspaniałe samopoczucie i spędzenie wolnego czasu w kontakcie z przyrodą, z dala od miejskiego zgiełku.