Hobby dla osób starszych – wielu seniorów żyje szczęśliwie wymierzonym życiem, pomaga dzieciom, opiekuje się wnukami, ale wciąż czegoś brakuje. Nie wiedzą, jak urozmaicić swoje życie. Starszy wiek nie jest przeszkodą w nowych hobby i zajęciach, istnieje wiele interesujących pasji, dzięki którym można uczynić swoje życie piękniejszym. Czasami trzeba pomóc seniorom w rozwijaniu nowych zainteresowań, na przykład w domach spokojnej starości organizowane są różne zajęcia podsuwające pomysły na nowe hobby.
Dlaczego hobby dla osób starszych jest niezbędne?
Większość starszych ludzi myśli, że starość to czas przeżycia. Z tego powodu spada zainteresowanie tym, co ważne w dniu codziennym, zaczyna dominować melancholia i nuda, a w efekcie pojawiają się od nowa problemy zdrowotne. Aby temu zapobiec, trzeba znaleźć swoje ulubione hobby, ponieważ może ono pomóc zredukować stres, wzbudzić zainteresowanie sobą. A także poszerzyć horyzonty, ujawnić twórcze talenty i poprawić stan zdrowia, dotyczy to zarówno mężczyzny, jak i kobiet. Hobby to prawdziwe wybawienie od nudy i melancholii, ma wszelkie szanse, aby stać się dziełem życia, okazją do znalezienia nowych przyjaciół.
Jakie hobby mają starsi ludzie?
Jeśli seniorzy czują, że posiadają wystarczająco dużo siły i energii, aby opanować nowe sporty, to śmiało! Jakie zajęcia są dla nich najlepsze? Golf, tenis stołowy, pływanie, jazda na rowerze, te sporty nie wymagają dużego wysiłku i poważnego przygotowania. Jeśli jednak czują, że jakakolwiek aktywność fizyczna jest zbyt trudna, to po prostu można chodzić na zawody i mecze, tutaj na pewno nie ma ograniczeń. Wiele domów seniora organizuje zajęcia, które pomogą zachować formę, np. taniec.
Rytmiczne ruchy taneczne działają leczniczo na organizm osoby starszej:
- Poprawia się samopoczucie.
- Zwiększa się siła mięśni, wytrzymałość.
- Tętno, oddychanie jest znormalizowane.
- Pojawia się poczucie rytmu.
- Senior na nowo uczy się kontrolować swoje ciało.
Zajęcia taneczne to dobry powód do zawierania nowych znajomości, których tak bardzo brakuje w starszym wieku.
Gry edukacyjne i umysłowe
Wiele starszych osób ma hobby, takie jak rozwiązywanie krzyżówek i granie w szachy. Wreszcie nie muszą się nigdzie spieszyć i mogą poświęcają się ulubionym zajęciom przez cały dzień. Powolne myślenie o ruchach to nie tylko przyjemność, ale także korzyść, ponieważ pozwala stymulować aktywność mózgu. Niezwykle ważne jest, aby nie zatrzymywać się w rozwoju intelektualnym, nawet banalne rozwiązywanie łamigłówki dobrze ćwiczy aktywność umysłową. Lekarze zalecają grę w warcaby, szachy, spędzanie czasu na grze w bingo i domino, aby zapobiec zaburzeniom pamięci. Co więcej, takie gry wymagają obecności towarzysza, który może zostać przyjacielem.
Ale jeśli te zajęcia wydają się zbyt nudne, można podjąć samokształcenie. Obecnie istnieje wiele kursów dla seniorów, w tym bezpłatnych, od obsługi komputera po mistrzowskie kursy aktorskie. Nie ma granic dla perfekcji! Nie należy zaniedbywać nowoczesnych trendów, które pozwalają nadążyć za duchem czasu. W dzisiejszych czasach niezwykle ważna jest umiejętność obsługi komputera, której studiowaniu można poświęcić czas w starszym wieku. Nie ograniczać się do komunikatorów internetowych i aplikacji mobilnych, można przecież opanować edytory tekstu, grafiki i podstawy programowania.
Kultura i sztuka
Jeśli senior jest koneserem piękna, to może z łatwością zmienić zwiedzanie muzeów, wystaw, teatrów i sal koncertowych w hobby. Jeśli lubi literaturę, czytanie książek stało się bardziej dostępne niż kiedykolwiek, ponieważ nie ma nic prostszego niż pobieranie ulubionych utworów do elektronicznego czytnika i cieszenie się opowieściami w dowolnym miejscu i czasie.
Fotografowanie
Warto też pamiętać o fotografii. Umiejętność uchwycenia zabawnej lub pięknej chwili to prawdziwy talent, który ponadto pomaga zharmonizować stan emocjonalny i świetnie wycisza.
Jak wybrać hobby dla osób starszych?
Nawet, jeśli dom opieki stał się miejscem zamieszkania, na pewno znajdzie się coś, co pomoże urozmaicić codzienne życie. Istnieje wiele zabawnych sposobów na spędzenie czasu, o których wspomniano wcześniej, ale wyszukiwanie wymaga trochę kreatywności. A jeśli nie wiadomo, czego się pragnie, można dołączyć do innych osób, o wiele łatwiej zainteresować się jakąkolwiek pasją w zespole. Ważne jest, aby nie ulegać stanom depresyjnym oraz stereotypowym wyobrażeniom, że nie ma hobby dla osób starszych, a starość należy spędzić w spokoju, żeby nie zachorować. W rzeczywistości jest odwrotnie: im bardziej jest się aktywnym, tym intensywniejsze i bardziej żywe staje się życie.
Ulubione hobby osób starszych ma pozytywny wpływ na ich stan fizyczny i psychiczny:
- Odwraca uwagę od stresu.
- Pozwala znowu nabrać wiatru w żagle.
- Budzi zainteresowanie życiem, daje napływ siły, energii.
- Poszerza wiedzę o otaczającym świecie.
- Zwiększa pewność siebie.
- Ujawnia kreatywność, ukryte zdolności.
- Pomaga odwrócić uwagę od problemów zdrowotnych.
Znalezienie idealnej pasji może zająć trochę czasu, być może nawet z pomocą bliskich, których rad warto wysłuchać. Organizacja wypoczynku powinna być indywidualna, wybór powinien opierać się na uzdolnieniach, skłonnościach, życzeniach seniora. Ktoś całe życie marzył o uprawianiu ogrodnictwa, dla kogoś innego niespełnionym marzeniem było łowienie ryb lub podróże. Ale są bardziej uniwersalne hobby dostępne dla każdego.