Zakup ubranek niemowlęcych to niewątpliwie przyjemność, ale zarazem duże wyzwanie dla młodych mam. Ogrom asortymentu sprawia, że łatwo można pogubić się w nadmiarze ofert i zakupić to, co jest śliczne, jednak nie zawsze odpowiednie dla maluszka. Jakie ubrania dla niemowlaków kupić, aby były praktyczne, w pełni komfortowe i bezpieczne dla pociechy? Jak pielęgnować ubranka, aby nie podrażniały skóry dziecka? Jakie są rodzaje ubrań dla niemowląt? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z poniższego poradnika.
Body, rampers, czy pajacyk?
W garderobie u osób dorosłych można znaleźć sukienkę, spodnie, koszulę, bluzę, t-shirt, oraz spódnicę. U niemowląt jest zdecydowanie inaczej. Też mają dedykowane dla siebie ubranka, ale ich wygląd i nazwy różnią się od tych „dorosłych” ubrań.
Przy ciele — body
To chyba najpopularniejszy rodzaj ubranka niemowlęcego. Praktyczna odzież zakrywająca tułów małego ciałka to doskonałe rozwiązanie na każdą porę roku. Zimą kupujemy body z długim rękawem, latem natomiast z krótkim. Warto sięgnąć po body, które mają dodatkowe ułatwienia usprawniające przebieranie dziecka takie jak zakładki obok szyi, zapięcie na zatrzaski na całej długości lub tylko na ramieniu, a także zapięcie kopertowe na zakładkę wzdłuż boku.
Pajacyk, czyli piżamka
Pajacyk często spełnia rolę piżamki. Ubranko kompletnie zakrywa ciało dziecka wraz z nóżkami, stópkami i ramionami. Zapinane jest najczęściej na zatrzaski lub na suwak od szyjki do kroku. Na półkach sklepowych możemy znaleźć fikuśne pajacyki z kapturem, lub stylizowane na zwierzątko lub postać z bajek.
Uniwersalne śpioszki
Śpioszki są nieco podobne do pajacyka. Jedyna różnica jest taka, że są uszyte na szerokich ramiączkach, czyli nie ochraniają ramion i rąk dziecka. Latem można dziecku ubrać same śpiochy, jednak w chłodniejsze dni najlepiej założyć pod nie kaftanik lub koszulkę.
Półśpiochy — to spodnie, czy rajstopy?
Półśpiochy, czyli spodnie na gumce ze stópkami. Doskonałe rozwiązanie w sytuacji, kiedy trzeba dziecko często przebierać. Śpiochy i pajacyk są nieco bardziej męczące w tej kwestii. Półśpiochy najlepiej ubrać maluchowi do body lub kaftanika.
Bluzeczki — czyli kaftaniki i koszulki
Niezbędny element garderoby każdego maluszka, to taka mini koszula bawełniana zapinana na guziczki lub zatrzaski. Rozpinane kaftaniki i koszulki powinny znaleźć miejsce w szufladzie w ilości co najmniej kilku sztuk. Maluchowi czasem się ulewa, lub odrobina mleka wyleje się z butelki — wtedy koniecznie należy przebrać kaftanik na nowy. Czynność tą powtarzamy nawet kilka razy dziennie, więc i zapas kaftaników powinien być spory.
Rampers, zupełnie obce słowo
To nazwa, która najpewniej nic nie mówi osobie, która nie posiada małego dziecka. Ten wynalazek to zbawienie na upalne lato. Najprościej mówiąc – rampers to body ze spodenkami. Zawsze jest zapinane na zatrzaski w kroku, aby łatwiej można było przebrać dziecko.
Dodatki dla maluszka
Czapeczki cienkie bawełniane i grubsze na spacery, oraz skarpetki z luźnymi ściągaczami, to nieodłączne elementy wyprawki malucha. Należy pamiętać także o zakupie dwóch rodzajów śliniaków. Te z ceratką lub silikonem pod spodem przydadzą się do karmienia, natomiast bawełniane chronią ubranko przed wilgocią podczas ząbkowania.
Odzież wierzchnia na chłodne dni
- kombinezon, kurtka i spodnie — niezbędna część wyprawki, zimą kupujemy grube i ocieplane, na cieplejsze sezony wystarczy odzież wierzchnia z grubej bawełny lub weluru;
- sweter i bluza — sweterek świetnie sprawdzi się zimą, aby dodatkowo ogrzać ciałko pod kurtką, natomiast bluza jest bardzo uniwersalną częścią niemowlęcej garderoby i przyda się w każdej sytuacji.
Z jakich materiałów powinna być wykonana odzież niemowlęca?
Ubrania dla niemowlaków powinny być uszyte z naturalnych i atestowanych tkanin. Najwyższa jakość ubranek przełoży się na zdrową skórę i komfort maluszka, dlatego nie należy oszczędzać na tym elemencie wyprawki. Najlepsza jest naturalna bawełna, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na atesty. Odzież powinna posiadać certyfikat OEKO-TEX, który jest uznanym na świecie znakiem bezpieczeństwa artykułów włókienniczych. Jeśli ubranko posiada taki atest, oznacza to, że tkaniny wykorzystane do produkcji są całkowicie bezpieczne i wolne od substancji szkodliwych dla zdrowia zarówno w tkaninie, jak i barwnikach.
Zobacz także:
- nosidło hybrydowe https://carrylove.pl/nosidla-ergonomiczne/regulowane-rosnace-razem-z-dzieckiem/hybrydowe
- lennylamb moja pierwsza chusta tkana https://carrylove.pl/marki/lenny-lamb
W czym prać ubrania dla niemowlaków?
Nasze babcie i mamy nie miały zbyt dużego wyboru i prały ubrania dla niemowlaków w szarym mydle. Nie jest to złe rozwiązanie, ponieważ szare mydło jest polecane przez dermatologów do pielęgnacji skóry alergicznej. Jednak obecnie mamy do dyspozycji tak szeroki asortyment delikatnych środków piorących dla niemowląt, że możemy postawić na wygodę i śliczny zapach. Najlepsze są te, które mają rekomendację Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Niezbędne minimum wiekowe, kiedy powinno się prać ubranka w środku piorącym dla niemowląt to 12 miesięcy, jednak nawet kilkulatek będzie zadowolony z miękkiej i pachnącej odzieży, a mama będzie spokojna o kondycję skóry malucha.