Profil idealnego pracownika

Profil idealnego pracownika

Profil idealnego pracownika agencji – co powinien mieć? Jesteśmy Ukraińcami i chcemy znaleźć pracę w Polsce. Dlatego agencje zatrudnienia dla Ukraińców są tym, czego szukamy od zaraz – przynajmniej w 90% przypadków. Jednak tak naprawdę, zanim podejmiemy współpracę z taką agencją, zanim w pełni podejmiemy współpracę, powinniśmy zastanowić się, co możemy zaoferować i czy naprawdę jesteśmy atrakcyjnymi kandydatami. Ale w czym odbija się ta „atrakcyjność”? Zdecydowanie warto to przeboleć.

Wszechstronność to absolutna podstawa

Najlepsze, co możemy zrobić, jeśli chcemy być obecni na polskim rynku, to wypracować jakąś uniwersalność. Nie możemy być wybredni – od tego trzeba zacząć. Agencje często poszukują pracowników do bliżej nieokreślonych działań w konkretnych branżach (co wynika bezpośrednio ze specyfiki konkretnego pracodawcy, którego reprezentują). Universal pozwoli nam sprostać ich wymaganiom i oczekiwaniom – jakiekolwiek by one nie były.

Profil idealnego pracownika

Profil idealnego pracownika

Kiedy mówimy o wszechstronności, nie mamy na myśli tylko gotowości do podejmowania nowych wyzwań, ale najszerszy wachlarz umiejętności, które mogą nas wyróżnić. Tu liczy się absolutnie wszystko – czy to coś związanego ze sprawnością fizyczną, czy to, co czyni nas pożytecznymi kwalifikowanymi do pracy w Polsce. Rzeczy takie jak obsługa wózka widłowego lub prawo jazdy dowolnego rodzaju mogą być bardzo ważne. Coś zupełnie innego, jak choćby umiejętność mówienia po polsku, z pewnością nie pozostanie rekruterom obojętne.

Nasze wysiłki powinny być również elastyczne. Polski rynek pracy i jego branże obsługujące głównie pracowników z Ukrainy są często dynamiczne. Jeśli chcemy współpracować z agencją, musimy być tego świadomi, ale też umieć na nie reagować – niekoniecznie pozytywnie. Agencje cenią pewnych siebie (ale nigdy egoistycznych) pracowników.

Cechy charakteru warte podkreślenia

Agencje zazwyczaj lubią osoby o określonej osobowości, często ściśle związanej z rolą, o którą się ubiegają. Innych cech oczekuje się od potencjalnych liderów zmiany, a jeszcze innych od pracowników magazynu. Łatwo jednak wskazać cechy, które powtarzają się niemal w każdej sytuacji i które z pewnością zostaną docenione. Zawierają:

  • Sumienność – starając się o pracę w Polsce musimy poważnie traktować każde stawiane przed nami zadanie, często nie zdajemy sobie sprawy jakie wyzwania stawia przed nami dany pracodawca – ta cecha na pewno przyda się każdemu ich;
  • Terminowość i punktualność – głównym grzechem Ukraińców, którzy chcą pracować przez agencję, jest brak punktualności i punktualności, co może być problematyczne, ponieważ pracodawcy nie bardzo to lubią, zwłaszcza w przypadku nowych pracowników;
  • Pracowity, również ponadprzeciętny – każda ukraińska agencja pracy oczekuje pracowitych, których rekrutuje – szuka ludzi, którzy chcą pracować za pieniądze – w tej kolejności (zamiast kłaść nacisk na pieniądze, mniej skupiać się na chodzeniu do pracy);
  • Chęć do nauki – ukraińscy pracownicy rzadko dowiadują się o branży, w której będą pracować ze względu na instytucję. Dlatego musi być gotowy do zdobywania nowej wiedzy, często umiejętności. Ważna jest tu nie tylko gotowość, ale szybkość przyswajania nowych informacji, która może zaowocować udaną współpracą z agencją.

Specyficzne potrzeby pracowników i agencji

Pierwszą rzeczą, którą robimy, kontaktując się z agencją, jest oczywiście sprawdzenie, na jakie stanowiska aktualnie rekrutuje. Tak naprawdę to rozpoznanie potrzeb agencji jest podstawą naszej ewentualnej współpracy z nią. Tutaj wiele zależy od niej i jak dokładnie określi wszystkie obowiązki poszukiwanego pracownika, jednocześnie doprecyzowując, czego od niego oczekuje. Musimy dowiedzieć się, jakich umiejętności to od nas wymaga, a następnie stawić im czoła z umiejętnościami, które faktycznie posiadamy.

Niejednokrotnie potrzeby agencji nie są określone w ofertach kierowanych do potencjalnych kandydatów. Cóż, nie należy rezygnować z ich poszukiwań – warto jednak czytać między wierszami, aby zapoznać się z profilem agencji, podmiotami, z którymi współpracuje, a przede wszystkim jej stroną internetową.

Podsumowanie

Rzeczą, która może zagwarantować nam udaną współpracę z ukraińskimi agencjami zatrudnienia jest odpowiednie przygotowanie do tego. Nie chodzi tylko o przygotowanie ładnego, szczegółowego i zwięzłego CV oraz napisanie rozdzierającego serce listu motywacyjnego. Organizacje potrzebują ludzi do wykonywania określonych zadań. Jeśli więc wykażemy się potencjałem do realizacji tych misji, szanse na powodzenie są znacznie większe, a nasza przygoda z Polską owocna i na pewno bardzo przyszłościowa.