Gdzie można znaleźć pracę w geologii?

Gdzie można znaleźć pracę w geologii?

Studia geologiczne z roku na rok są coraz popularniejsze. Istnieje coraz więcej wartościowych specjalności z nimi związanych. Geologia dzieli się na wiele dziedzin, a każda z nich zapewnia inny rodzaj pracy. Studia należy więc planować z wyprzedzeniem. Student powinien skupić się na praktyce i sprawdzić, jakie możliwości i sprzęt zapewni mu uczelnia, aby stale być lepszym w swoim zawodzie. Geologia to jednak nie praca związana wyłącznie ze studiami. Gdzie znaleźć pracę w geologii i jakie kwalifikacje ułatwią nam poszukiwania? 

Praca w geologii inżynierskiej 

Studenci coraz bardziej stawiają na geologię stosowaną, czyli praktycznie wykorzystanie nauk geologicznych. Rzeczoznawcy budowlani coraz częściej przy rozmowie o pracę pytają o definicje inżynierskie. Istnieje coraz więcej studiów, które bazuje na tworzeniu dokumentacji geologicznej i obliczaniu osiadań fundamentowych. Trwają one zwykle 5 lat i kończą się zdaniem pracy magisterskiej. Wiele pracodawców jednak zatrudnia geologów inżynierskich po 3,5 roku, czyli po zdaniu pracy inżynierskiej. 

Badania geologiczne gruntu wymagają zwykle fachowej wiedzy. Ciężko dostać do firmy zajmującej się fundamentowaniem bez studiów. Istnieje jednak też taka możliwość. Wiedza uzyskana przy długoletnim wierceniu czy wykopach może zaowocować w końcu awansem. Warto uczyć się we własnym zakresie, szczególnie kartografii. Ekspertyzy geologiczne często opierają się na mapach i przekrojach geologicznych. Dzięki opanowaniu programów typu AutoCad znacznie zwiększymy swoje szanse w zawodzie. 

Praca na uczelni  

Wiele studentów jest związanych z uczelnią i nie chce opuszczać miejsca, w którym spędzili kilka lat. Jeżeli na studiach wykonywanych jest dużo badań, można pomyśleć o pracy na uczelni. Nie wiąże się to jedynie z nauczaniem przyszłych studentów. Rzeczoznawca budowlany w razie ciężkiego problemu na budowie, często zwraca się do przedstawicieli uczelni. Wymaga to przykładowo wiedzy doktorskiej związanej ze skomplikowanym osuwiskiem czy niestandardowym gruntem organicznym. 

Warto się wtedy nieustannie rozwijać i podjąć studia doktorskie. Profesorowie czy doktorzy mogą liczyć na znacznie większe zarobki, a ponadto zasiadają na wyższych stanowiskach względem całej uczelni. Na szczęście, aby nauczać, można opierać się wyłącznie na statusie magistra. Często wiąże się to z mniej prestiżowymi przedmiotami, ale można się szybko przesuwać się w uczelnianej hierarchii. 

Praca przy poszukiwaniu złóż 

Istnieją specjalne studia, które opierają się na poszukiwaniu złóż. Często łączą się one z geologią kopalnianą, skupiającą się na konkretnych surowcach. Badania gruntu różnią się wtedy od standardowej geologii inżynierskiej. Danych warstw geologicznych szuka się dużo głębiej i na większym obszarze. Dotyczą też utworów znacznie starszych. Węgiel kamienny wymaga przykładowo wiedzy z zakresu stratygrafii karbonu. 

Gdzie można znaleźć pracę w geologii?Geologia poszukiwawcza przydaje się przy znajdowaniu kruszców budowlanych. Zapotrzebowanie na piasek czy żwir rośnie w zadziwiająco szybkim tempie. Od poszukiwań geologów coraz więcej zależy nie tylko w sektorze budowlanym. Opiera się na niej też energetyka, uzależniona silnie od węgla brunatnego i kamiennego. Kopalnie coraz częściej szukają złóż w głębszych partiach Ziemi, przez co tracą na tym finansowo. Złoża na powierzchni znacznie ułatwiłby by im pracę. Alternatywne formy energii to nadzieja dla Polski, a odpowiednie badania geologiczne w zakresie oddziaływania słońca i wiatru są przyszłością kraju. Przed geologami otwierają się całkiem nowe możliwości na podjęcie nowej pracy. 

Praca przy poszukiwaniu zasobów wodnych 

Coraz istotniejsza dla naszego kraju jest też hydrogeologia. Mówi się o ewentualnym braku wody w naszym kraju i kryzysie podobnym do tego w Wenezueli. Hydrogeolodzy odpowiedzialni są za poszukiwanie dodatkowych zasobów. Dzięki odpowiednim badaniom mogą określić czy woda nadaje się do spożycia. Część wód przeznaczona jest do użycia przemysłowego, do schładzania maszyn lub czyszczenia dużych obiektów. Istnieją specjalne kierunki hydrogeologiczne, a nasze szanse zwiększają manualne umiejętności przy wierceniach. 

Praca w muzeum 

Praca w geologii niekoniecznie musi wiązać się z liczeniem i sporządzaniem map. Duża wiedza teoretyczna pozwoli nam na pracę z ludźmi przy zwiedzaniu muzeów. Istnieje specjalne wystawy poświęcone nietypowym gatunkom skał czy urządzeniom geologicznym, które przewidują wybuchy wulkanów lub trzęsienia ziemi. Spotkać się możemy też z muzeami paleontologicznymi, które są poświęcone szczątkom dinozaurów czy wymarłym już na Ziemi zwierzętom. 

Praca bez studiów

Czasami nie trzeba mieć konkretnego dyplomu, aby naszymi usługami zainteresowała się firma geologiczna. Czasami wystarczy dobre technikum, które przygotuje nas pod kątem wiercenia i badania gruntu. Firmy zatrudniają też kierowców, mechaników do urządzeń i ekipę sprzątającą. Stopniowe rozwijanie się we własnym zakresie pozwoli na stopniowy awans w swojej pracy. Istnieje coraz więcej studentów, którzy co prawda otrzymali wymarzony dyplom, ale nie mają odpowiednich umiejętności praktycznych. Pracodawcy wolą postawić wtedy na kogoś z odpowiednią wiedzą, a przede wszystkim ze zdolnościami manualnymi.