Rekrutacja pracowników z Ukrainy

Prawdą jest, że brakuje w Polsce rąk do pracy. Większość Polaków wyjeżdża za granicę, bo zachód oferuje większe możliwości dobrego zarobku i zdecydowanie lepszą perspektywą pracy. Pracodawcy na każdym kroku wystawiają ogłoszenia o zatrudnieniu, jednak wśród Polaków nie cieszą się one zbyt dużą popularnością.

To wszystko sprawia, że pracownicy z Ukrainy https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/pracownicy-z-ukrainy-koszalin/ cieszą się bardzo dużą popularnością wśród polskich pracodawców i wybierani są oni coraz częściej jako naprawdę bardzo dobre osoby do pracy na wielu stanowiskach. Jak więc przyjąć do pracy ukraińskiego pracownika? Jak wygląda etap rekrutacji? O czym należy pamiętać? Na te wszystkie pytania postaramy się z całą pewnością odpowiedzieć w tym właśnie artykule.

Pracownicy z Ukrainy lekiem na polską gospodarkę

Wielu ludzi narzeka na Ukraińców. Zabierają nam miejsca pracy, czują się tutaj zbyt pewni. Robią, co chcą. Mają coraz większe wymagania. Prawda jest jednak taka, że gdyby nie oni to polska gospodarka byłaby naprawdę w bardzo trudnej kondycji. Polacy nie chcą pracować. Wolą wyjechać do pracy za granicę i zarobić dużo większe pieniądze, niż siedzieć w Polsce i otrzymywać wypłatę najniższą krajową. Tak wygląda sytuacja. Nie ma się co dziwić, że ludzie wyjeżdżają, bo życie jest coraz droższe, a zarobki stoją w miejscu. Chcąc godnie żyć, uciekamy tam, gdzie nam lepiej. Jeśli chodzi o wschód, z kolei pracownicy z Ukrainy przyjeżdżają do nas, bo tutaj mają również większe perspektywy, lepsze życie, większe zarobki. Jedni decydują się tutaj pozostać, sprowadzają rodziny, żyją, inni z kolei przybywają tutaj do pracy, zarabiają pieniądze i wracają do swoich rodzin. Jedno jest pewne, dzięki pracownikom ukraińskim nasza gospodarka się kręci, a pracodawcy mogą produkować i oferować swoje produkty na rynku. Gdyby nie oni, to z pewnością rynek wyglądałby bardzo nieciekawie.

Gdzie znajdą zatrudnienie pracownicy z Ukrainy?

Wszędzie. Oczywiście wiele zależy od tego, jakie dana osoba ma wykształcenie, specjalizacje, na ile zna polski język. Wiadomo, iż każdy potrafi coś innego, każdy ma inne wykształcenie zawodowe i tym samym każdy może pracować w innej branży i na innym stanowisku. Na pewno pracownicy z Ukrainy najczęściej zatrudniani są w handlu. W większości przypadków możemy spotkać ich w sklepach przy rozładunku towarów, na magazynach i zapleczach, wszędzie tam, gdzie dodatkowe ręce do pracy się przydają. Takie osoby najczęściej bardzo mało znają język polski, dlatego też innym pracownikom ciężko jest się z nimi porozumieć. Zajmują się oni stanowiska, gdzie nie mają kontaktu z klientem i gdzie sami mogą wykonywać spokojnie swoją pracę. Z pewnością duża część Ukraińców pracuje również w firmach kurierskich. Rozwożą oni towary do klientów i doskonale spełniają swoje zadania. Takie osoby muszą posiadać podstawy, jeśli chodzi o język polski, tak, aby móc porozumieć się z klientem, jeśli wykonują do nich telefon czy mają bezpośredni kontakt. Gdzie jeszcze? Na pewno pracownicy z Ukrainy https://apsprofitpolska.pl zatrudniani są do prac porządkowych, do firm sprzątających, na hale produkcyjne i magazynowe. Oczywiście w zależności od tego, co potrafią, takie też stanowisko mogą otrzymać. Jeśli ktoś zna bardzo dobrze język polski, a do tego ma ukończone odpowiednie studia i stosowne kwalifikacje, to na pewno może ubiegać się o pracę w dużo lepszym miejscu na bardziej poważnym stanowisku i za dużo lepsze pieniądze. Jedno jest pewne, wszyscy pracownicy z Ukrainy, którzy decydują się wybrać do Polski, na pewno otrzymają zatrudnienie i będą mogli otrzymać taką za to zapłatę, która będzie w stanie ich w pełni zadowolić i usatysfakcjonować.

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Istnieją dwa sposoby rekrutacji pracowników z Ukrainy. Można zatrudnić ich samodzielnie, jeśli ci złożą dokumenty kwalifikacyjne i podczas rozmowy podjąć decyzję, czy dani pracownicy z Ukrainy okażą się być w naszej firmie dobrym rozwiązaniem. Można również postawić na agencje pracy, które to oferują pomoc firmom w poszukiwaniu odpowiednich osób na dane stanowiska. Pracodawca zgłasza się więc do agencji pracy, określa kogo potrzebuje i jakie ma wymagania, a agencja pracy wybiera z grona Ukraińców takie osoby, które w te oczekiwania doskonale się wpisują. Pracodawca płaci wynagrodzenie agencji pracy, a ta dokonuje wypłaty pracownikowi, opłaca jego wszelkie składki i bierze do siebie odpowiednią prowizję. Oczywiście to, na co się zdecydujemy zależy od nas samych i każda opcja tak naprawdę może być idealną.

Na pewno pracownicy z Ukrainy to osoby, które rzetelnie podchodzą do swojej pracy. Są pracowici, chętnie pracują na nadgodzinach, są zaangażowani w powierzoną im pracę. Przyjeżdżają tutaj, aby zarobić jak największe pieniądze i dlatego też dają z siebie wszystko, aby pracodawca był z nich w pełni zadowolony. Im lepszy wybór, tym większe zadowolenie, dlatego też jeśli szukamy takich osób, jasno określamy oczekiwania, a na pewno niejedna osoba z Ukrainy okaże się być bardzo dobrym pracownikiem dla każdego pracodawcy.