Jak działa pianka neoprenowa?

Jak działa pianka neoprenowa?

Pianka neoprenowa to materiał, z którego wykonuje się między innymi kombinezony do uprawiania sportów wodnych. Nurkowie, surferzy czy miłośnicy kitesurfingu mają takie kombinezony na liście podstawowego wyposażenia. Neopren jest jednak wykorzystywany również w innych dziedzinach, takich jak fitness, rehabilitacja czy artykuły wyposażenia wnętrz. Jak działa pianka neoprenowa i z czego wynikają takie jej właściwości?

Pianka neoprenowa – czym jest?

Pianka neoprenowa to rodzaj materiału powstałego poprzez spienienie kauczuku syntetycznego, dzięki wmieszaniu do masy polimerowej wody lub siarki. Masa taka po podgrzaniu a następnie schłodzeniu i uformowaniu arkuszu, daje wytrzymały, elastyczny materiał o właściwościach zapewniających bardzo wszechstronne zastosowania.  Arkusze pianki są pokrywane następnie warstwą wykańczającą. Może to być cienki materiał typu strecz lub miękka guma, zwiększająca jego właściwości antypoślizgowe. Wszystko zależy od przeznaczenia materiału.

Dzięki strukturze pianki o zamkniętych komórkach, pianka neoprenowa nie przepuszcza wody, posiada właściwości termoizolacyjne, chroni przed wstrząsami i urazami mechanicznymi. Powleczona warstwą elastycznego materiału dzianinowego lub cienkiej gumy, stanowi materiał do wyrobu kombinezonów sportowych, akcesoriów rehabilitacyjnych, takich jak pasy czy usztywniacze, ale również etui czy pokrowców na akcesoria elektroniczne.  Piankę neoprenową znaleźć można również w kuchniach, łazienkach czy wśród akcesoriów niemowlęcych. To materiał o bardzo wszechstronnych zastosowaniach. Łatwy do utrzymania w czystości, a przy tym lekki i trwały.  Jak działa pianka neoprenowa?

Jakie właściwości pianki neoprenowej wpływają na jej działanie?

O tym, jakie działanie prezentują produkty wykonane z pianki neoprenowej, decydują właściwości samego neoprenu. Materiał ten jest niezwykle elastyczny, wytrzymały na warunki zewnętrzne i trwały. Odporny na trwałe odkształcenia, a jednocześnie zapewniający ochronę przez uszkodzeniami mechanicznymi czy wstrząsami. Dzięki właściwościom termoizolacyjnym, pianka pozwala chronić przed wysokimi i niskimi temperaturami. Nieprzepuszczalność dla wody i innych płynów z otoczenia sprawia, że pianka neoprenowa jest materiałem idealnym do produkcji akcesoriów sportowych. Szczególnie przydatna jest w przypadku sportów wodnych.

Poza tym,  kauczuk syntetyczny nie jest podatny na reakcje chemiczne. Materiał jest łatwy w obróbce i dopasowywaniu do zaplanowanych kształtów. Stąd też możliwe jest szycie z niego idealnie wyprofilowanych kombinezonów sportowych, o zdefiniowanych parametrach użytkowych i wysokim komforcie noszenia.

Jak działa pianka neoprenowa w kombinezonach do nurkowania?

Czy dzięki temu, że pianka neoprenowa jest nieprzemakalna, po założeniu kombinezonu piankowego surfer pozostaje suchy? Otóż nie.  Po wejściu do wody, pod piankę dostaje się niewielka ilość wody, która tam pozostaje. Dzięki temu jednak, że warstwa ta pozostaje izolowana od otoczenia, może nagrzać się od ciała sportowca i daje izolacyjną warstwę o stałej, korzystnej temperaturze. Surfer czy nurek nie jest więc zupełnie suchy, ale dzięki piance przez dłuższy czas może zachować komfort termiczny.

Dodatkowo, elastyczna warstwa kombinezonu zabezpiecza skórę przed obrażeniami w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Pianka neoprenowa amortyzuje i lekko usztywnia, zapewniając dodatkową ochronę przez możliwością skaleczenia czy zranienia przedmiotami  znajdującymi się w wodzie. Dostępnych jest wiele rodzajów pianek neoprenowych doi uprawiania sportów wodnych. Ich odpowiedni dobór powinien uwzględniać takie aspekty jak płeć użytkownika, rodzaj uprawianego sportu czy temperatura wody. Inne pianki sprawdzą się w morzach tropikalnych, inne natomiast w chłodnym Bałtyku. Kombinezony różnią się grubością, długością czy umieszczeniem zamka. Dodatkowo, dzięki bogatej kolorystyce, można je z łatwością dopasować do własnych preferencji estetycznych.

Jak działa pianka neoprenowa w ochraniaczach?

Pianka neoprenowa jest wykorzystywana również do produkcji rozmaitych ochraniaczy, stabilizatorów, pasów i opasek stosowanych w rehabilitacji i prewencji urazów, również sportowych. Dzięki dużej wytrzymałości i elastyczności, neopren idealnie nadaje się do produkcji ortez i innych akcesoriów, stanowiących zewnętrzne wsparcie dla prawidłowego działania stawów. Pasy neoprenowe pozwalają odzyskać sprawność mięśni brzucha i ich właściwe napięcie. Stosowane są jako uzupełnienie wykonywanych ćwiczeń przez kobiety w połogu oraz osoby podnoszące ciężary.

Jak pianka neoprenowa sprawdza się w kuchni?

Pianka neoprenowa sprawdzi się nie tylko jako materiał akcesoriów sportowych. Dzięki odporności na działanie wysokich i niskich temperatur oraz wysoka termoizolacyjność,  jest wykorzystywana w produkcji akcesoriów kuchennych. Uchwyty do garnków, rękawice kuchenne czy podkładki pod gorące naczynia wykonane z neoprenu nie niszczą się pod wypływem wysokich temperatur. Jednocześnie, dzięki właściwościom termoizolacyjnym, umożliwiają bezpieczne przenoszenie czy odstawianie bardzo gorących (lub bardzo zimnych) naczyń, bez lęku o możliwość oparzenia.

Podsumowując, pianka neoprenowa to nowoczesny materiał o wszechstronnych zastosowaniach. Dzięki różnorodności dostępnych pianek, użytkownik może dobrać parametry materiału do planowego zastosowania. Najważniejszymi zaletami pianek neoprenowych są ich elastyczność, trwałość i właściwości izolacyjne.