Jak wygląda kremacja zwierząt?

Jak wygląda kremacja zwierząt?

Psy i koty niekiedy są prawdziwymi członkami rodziny. Są naszymi przyjaciółmi, dzielimy z nimi nasze radości, smutki. Otaczane są miłością, a my w zamian otrzymujemy wiele korzyści. Niezależnie od tego, po kilku latach życia zwierzęta umierają- jest to naturalna kolej rzeczy, z czym musimy się pogodzić. W takich przypadkach odpowiednim rozwiązaniem wydaje się być kremacja zwierząt. Co powinniśmy wiedzieć na temat krematoriów dla zwierząt domowych? Jakie różnice występują pomiędzy kremacją indywidualną i zbiorową? W jaki sposób przebiega proces kremacji? Ile może kosztować nas kremacja pupila? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Co powinniśmy wiedzieć na temat krematoriów dla zwierząt domowych?

Pochówek zwierzęcia na terenie działki czy też w ogródku to praktyka niezgodna z prawem obowiązującym w Polsce. Jeszcze do niedawna właściciele decydowali się właśnie na taką formę utylizacji, na szczęście w dzisiejszych czasach ulega to dynamicznym zmianom. Istnieją bowiem legalne alternatywy, które są bardzie humanitarne. Jednym z najlepszych rozwiązań wydaje się być wykorzystanie możliwości profesjonalnego zakładu krematoryjnego – takowy specjalizuje się w utylizacji ciał. Na dzień dzisiejszych ich liczba w Polsce wzrasta, bowiem popyt na tego typu usługi wciąż się zwiększa. Niemalże na terenie każdego miejsca znaleźć możemy tego typu lokalizację. Coraz częściej krematorium dla zwierząt otwierane są też w tych mniejszych miastach. Możliwe jest przeprowadzenie kremacji psa, chomika, kota czy też innych zwierząt domowych. Być może część osób zastanawia się, co dalej dzieje się z prochami zwierzęcia. Otóż pozostałości umieszczane są w specjalnie przygotowanej urnie. Następnie zakopuje się je na cmentarzu, wypuszcza z powietrzem lub zostawia w mieszkaniu- w zależności od indywidualnych preferencji.

Jakie różnice występują pomiędzy kremacją indywidualną i zbiorową?

Zanim rozpoczniemy rozważania na temat przebiegu procesu kremacji, warto w pierwszej kolejności znać różnice pomiędzy kremacją indywidualną i zbiorową. Są to na dzień dzisiejszy dwie podstawowe formy. Na czym polega różnica pomiędzy nimi? Otóż możemy je dostrzec zwracając uwagę na samą nazwę. Kremacja zwierząt indywidualna to pewna procedura, która opiera się na spopielaniu jednego zwierzęcia. Dzięki temu właściciel może zabrać ze sobą prochy z urną i zrobić z nimi, co tylko zechce. Nieco inaczej wygląda to w przypadku kremacji zbiorowej – ta bowiem polega na spalaniu kilku zwierząt. Łatwo można się domyśleć, że niestety w tym przypadku nie jesteśmy w stanie odzyskać prochów. Prochy powstałe w procesie spalania zbiorowego umieszczane są do wspólnej urny, następnie zakopywane są na specjalnie przygotowanym cmentarzu dla zwierząt- jest to rozwiązanie zarówno ekologiczne, jak i atrakcyjne pod względem ekonomicznym.

W jaki sposób przebiega proces kremacji?

Proces związany z kremacją zwłok z reguły przebiega bardzo podobnie. Krematoria mogą różnić się od siebie kilkoma drobnymi różnicami, jak chociażby ofertą transportu zwłok czy też odbieraniem urny z prochami. Kremacja to niemalże pewność dla właścicieli, że spełnili oni swoje obowiązki wobec pupila. Warto teraz dowiedzieć się tego, z jakich etapów składa się cała procedura. Należy pamiętać, że konieczne jest dostarczenie zwłok zwierzęcia do krematorium. Możemy tego dokonać osobiście, jeśli jednak nie potrafimy bądź nie mamy takie możliwości, wówczas możemy skorzystać z usługi transportu. Polega ona na tym, że specjalistyczny samochód odbiera zwłoki spod danego adresu. Następnie opiekun podejmuje decyzję czy zwłoki zostaną skremowane w procedurze zbiorowej czy indywidualnej. Każdorazowo proces trwa od godziny do czterech godzin, w zależności od różnorodnych czynników. W zdecydowanej większości przypadków mamy możliwość uczestniczenia w tej procedurze. Alternatywnym rozwiązaniem, nieco rzadziej stosowanym, jest zamówienie nagrania. Kiedy czas na kremacje upłynie, prochy umieszczane są w urnie. Coraz częściej krematoria zajmują się także tym, aby organizować pożegnalne ceremonie. Ostateczna decyzja zależy jednak od właściciela. Jeśli zdecyduje się na taką uroczystość, wówczas na koniec urna zakopywana jest na specjalnym cmentarzu dla zwierząt.

Ile może kosztować nas kremacja pupila?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, ile może kosztować kremacja pupila. Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie może okazać się ściśle problematyczna. Koszty uzależnione są bowiem od kilku czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj kremacji. Ta indywidualna kosztuje nieco więcej niż zbiorowa. Nie bez znaczenia jest waga pupila. Im cięższe jest zwierzę, tym wyższa jest cena. Niekiedy krematoria oferują zniżki dla zwierząt szczególnie zasłużonych. Dotyczy to głównie psów, które służyły policji, wojsku lub straży granicznej. Śmieć naszego czworonoga to bardzo trudne wydarzenie, które jest ogromną stratą. Jednakże jest to naturalna kolej rzeczy, a my musimy zająć się godnym pochówkiem.