Jak wybrać dobrego trenera personalnego?

Coraz więcej osób zaczynających swoją przygodę ze sportem poszukuje odpowiedniego trenera personalnego. Gdzie można znaleźć najlepszego trenera personalnego? Jak wybrać trenera personalnego , aby później nie żałować? Trener personalny jest osobą, której powierza się ciało i zdrowie dlatego każda osoba, która rozpoczyna swoją przygodę ze sportem ma nadzieję, iż za kilka miesięcy będzie wyglądała nie tylko lepiej, lecz przede wszystkim młodziej.

Gdzie znaleźć odpowiedniego trenera personalnego?

Osoby, które szukają trenera personalnego dla siebie mają kilka możliwości, gdzie mogą znaleźć taką osobę. Do najbardziej popularnych miejsc należą:

 •  Rekomendacja znajomych

Najlepszą metodą na znalezienie odpowiedniego trenera personalnego jest pytanie pośród znajomych, którzy korzystają z usług takiej osoby. Gdy, któryś ze znajomych korzysta z usług trenera personalnego warto zapytać również o sposób prowadzenia przez niego zajęć.

 •  Siłownia na której ćwiczysz

Najbardziej naturalnym rozwiązaniem jest poszukiwanie trenera personalnego w siłowni na której aktualnie ćwiczysz. Wtedy najlepiej jest obserwować z boku pracę trenerów personalnych dostępnych na siłowni.

Z reguły każda siłownia posiada trenera personalnego z którego usług można skorzystać. Niestety w takich sytuacjach najbardziej prawdopodobne jest, iż zostanie polecony trener personalny, który aktualnie jest na zmianie.

 • Wyszukiwanie przez internet

Trenera personalnego można znaleźć również wpisując w wyszukiwarkę “trener personalny” + nazwa miejscowości w której chcesz ćwiczyć.

 • Portale społecznościowe

Bardzo często portale społecznościowe: Facebook, Instagram czy Snapchat są wręcz kopalnią trenerów personalnych. Można tam znaleźć setki trenerek i trenerów, którzy swoimi wpisami oraz krótkimi filmikami zachęcają do aktywności fizycznej. Niestety często najbardziej popularni trenerzy w mediach społecznościowych prowadzą tylko i wyłącznie treningi online (rozpisanie planu ćwiczeń i ewentualne dobranie diety).

 • Ogłoszenie w internecie bądź w prasie

W internetowych portalach ogłoszeniowych znajduje się bardzo wiele ogłoszeń zamieszczonych przez różnych trenerów personalnych. Niestety na portalach z ogłoszeniami  nie ma opinii klientów, którzy skorzystali z usług konkretnego trenera personalnego. Trenerzy na portalach ogłoszeniowych konkurują między sobą ceną swoich usług. Na takich portalach można znaleźć nawet trening za 30 zł- niestety często cena nie idzie w parze z  jakością.

 • Firmy specjalizujące się w treningu personalnym

Wzrost zapotrzebowania na usługi trenera personalnego spowodował, iż powstały firmy, które zajmują się treningiem personalnym czyli zrzeszają trenerów personalnych dostępnych w danej lokalizacji. Trenerzy w takich firmach nie są związani z żadną siłownią.

Jak wybrać najlepszego trenera personalnego?

Niezależnie od miejsca poszukiwania trenera personalnego należy się umówić na spotkanie konsultacyjne. Nie należy się decydować na długą współpracę z trenerem personalnym z którym nie było możliwości odbycia pierwszego treningu. Większość dobrych trenerów personalnych oferuje pierwszy trening za darmo. Osoba, która chce rozpocząć swoją przygodę z trenerem personalnym powinna odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 •  Jakie są moje oczekiwania względem trenera personalnego?

Osoba, które chce rozpocząć swoją przygodę z trenerem personalnym powinna się zastanowić czy potrzebuje motywacji i wsparcia podczas treningów czy raczej chodzi tylko o poprawę techniki wykonywanych ćwiczeń. Wiele osób oczekuje od trenera personalnego oprócz ćwiczeń także rozpisanie planu dietetycznego.

 •  Jakie są moje cele do osiągnięcia?

Przed rozpoczęciem ćwiczeń z trenerem personalnym powinien być bardzo jasno określony cel – konkretne osiągnięcia w wyznaczonym okresie czasu.

 • Budżet jaki jest przeznaczony na trening

Usługa trenera personalnego kosztuje, dlatego osoby które chcą skorzystać z tej opcji ćwiczeń powinny się zastanowić ile są w stanie przeznaczyć- warto określić taki budżet  w perspektywie miesiąca.

 • Ważny wygląd trenera

Podczas pierwszego treningu warto zwrócić uwagę na wygląd trenera. Bardzo ważny jest sportowy strój trenera personalnego (zdarza się spotkać na siłowni trenera ubranego w jeansy – takiej osobie należy podziękować od razu ponieważ brak stroju sportowego to lekceważenie zawodu oraz swojego klienta).

 •  Zachowanie trenera

Ważna kwestią podczas pierwszego treningu jest zachowanie trenera personalnego wobec osoby ćwiczącej. Trener powinien zawsze poprawić osobę ćwiczącą (jeśli wykonuje ćwiczenia źle) oraz pokazać prawidłową technikę wykonania danego ćwiczenia. Trener personalny na pierwszych wspólnych ćwiczeniach powinien skupić się na technice wykonania ćwiczenia, nie na ilości powtórzeń.

 •  Indywidualny plan ćwiczeń

Po pierwszych ćwiczeniach trener personalny powinien przedstawić plan ćwiczeń dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz możliwości osoby ćwiczącej. Plan nie musi być szczegółowy, jednak powinny być w nim jasno określone cele. Jakiekolwiek niejasności związane z ćwiczeniami powinny być od razu rozwiane przez trenera personalnego.