Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce posiadamy bogate złoża surowców naturalnych. Śmiało można więc rzec, że nasz kraj jest niemal przysłowiową żyłą złota. Co jednak należy wiedzieć o dostępnych w naszym kraju złożach? Jak ich poszukiwać i jak rozpoznawać?
Jakie złoża są w Polsce?
Polska – wbrew pozorom – posiada naprawdę dużo zasobów surowców mineralnych. Ma także bogatą tradycję ich wydobywania. Nie każdy wie, że oprócz klasycznych surowców, w Polsce znajdują się także między innymi gaz, ropa, łupki i tym podobne.
Po pierwsze, w naszym kraju dostępne są surowce mineralne w postaci węgla kamiennego. Wydobycie w Polsce rocznie wynosi około 70 miliardów ton. Oznacza to, że jest to niezwykle cenny surowiec. Po drugie, kolejnym surowcem jest węgiel brunatny, którego wydobycie w skali roku szacuje się na ponad 60 miliardów ton. Innym surowcem jest ruda miedzi. Wydobycie oscyluje na poziomie około 30 milionów ton. Według szacunków z 2012 roku, polskie złoża tego surowca mineralnego wystarczą jeszcze na około 40 lat.
Rudy cynku i ołowiu z kolei to złoża, których Polska posiada około 77 milionów ton rudy, w tym 3,5 miliona ton cynku i 1,5 miliona ton ołowiu. Z pewnością są one popularne przede wszystkim z powodu niskich kosztów eksploatacji, a także stosunkowo niewielkich głębokości, na których się znajdują. Ich wydobycie bowiem odbywa się na około 50 do 400 metrów pod ziemią. Polska może się również pochwalić obecnie największymi zasobami siarki na świecie. Szacuje się, że jest to ponad 510 milionów ton.
Sól kamienna nie jest niczym nowym w Polsce. Wydobywano ją już w czasach średniowiecza. Surowiec ten sprawił, że wiele miast w tamtym okresie mocno się wzbogaciło. Jednymi z najsłynniejszych kopalni tego złoża jest ta w Wieliczce i Bochni. Następnie nie wolno zapominać o ropie naftowej. Złoża w naszym kraju nie są duże, ale to właśnie tu narodził się przemysł wydobywczy tego surowca. W II połowie XIX wieku Ignacy Łukasiewicz założył nieopodal Krosna pierwszą na świecie rafinerię ropy.
Innymi złożami surowców mineralnych w Polsce są: gaz ziemny, gaz łupkowy oraz złoża typu tight. Jeśli więc chodzi o polskie złoża klasyfikacja http://geomain.pl/plan-ruchu-zakladu-gorniczego/ ich jest naprawdę spora.
Poszukiwanie złóż, czyli gdzie szukać, żeby znaleźć?
Sporą popularnością w Polsce cieszą się złoża metali, na przykład tytanu, żelaza czy metali ziem rzadkim. Szacuje się, że najwięcej ich zasobów znajduje się w okolicach Suwałk. W zależności jednak od tego, jakie zasoby surowców mineralnych chcemy znaleźć, powinniśmy wiedzieć, gdzie najczęściej występują.
Jedno jest jednak pewne – nasz kraj posiada ogromny potencjał zasobów surowców, dlatego z całą pewnością warto poznać ten temat z bliska. Może się bowiem okazać, że nawet na własnym terenie posiadamy złoża rzadkich i cennych surowców, takich jak gaz ziemny, ropa naftowa czy nawet wspomniane metale.
Poszukiwanie złóż surowców mineralnych
Jeśli chodzi o złoża badania w tym zakresie są prowadzone przez specjalistyczne firmy. Zajmują się one między innymi oszacowaniem zasobów polskich zasobów oraz tym, na ile lat jeszcze starczy nam konkretnych surowców. Jeśli interesują nas badania złóż firmy http://geomain.pl/ oferujące takie usługi są zlokalizowane w całej Polsce. Można więc śmiało skorzystać z ich oferty.
Najlepiej rozpoznawanie złóż http://geomain.pl/ powierzyć więc osobom, które doskonale znają się na tym. Specjalistyczne przedsiębiorstwa z tym związane przeprowadzą rzetelne badania oraz analizy pod względem potrzeb górniczych.
Złoża poszukiwanie na terenie Polski
Złoża surowców mineralnych są niejako rozłożone na całym terenie kraju. Węgiel brunatny znajduje się między innymi w okolicach Turoszowa, Bełchatowa i Konina, a także na terenie Wielkopolski i w zachodniej części kraju. Rudy miedzi występują w Zagłębiu Legnicko-Głogowskim, a rudy cynku i ołowiu – w Zagłębiu Olkusko-Zawiercieńskim. Siarka jest zlokalizowana na południu kraju, w Zagłębiu Olkusko-Tarnobrzeskim. Nieco więcej miejsc występowania ma sól kamienna, której możemy szukać między innymi na Małopolsce, a także w Zagłębiu Kujawskim i Kłodawskim.
Ropa naftowa jest niezwykle cennym surowcem dla Polski, który znajduje się przede wszystkim z Zagłębiu Karpackim i Zagłębiu Przedgórskim. Ponadto, możemy ją znaleźć w okolicach Sudetów i na Pomorzu. Największe złoża gazu ziemnego natomiast występują na przedgórzu Karpat i w pobliżu Niżu Polskiego. Gaz łupkowy jest zlokalizowany w sporej części kraju – obszar ten ciągnie się od Pomorza aż do Lublina przez Mazowsze.
Czym jest geologia górnicza?
Geologia górnicza, najprościej mówiąc, to pewien obszar badań, które dotyczą rozpoznawania złóż, a także analizowania ich pod kątem potrzeb górniczych. W Polsce wiele uznanych uniwersytetów oferuje właśnie takie kierunki studiów. Osoby wykształcone w tej dziedzinie posiadają szeroką wiedzę na temat geologii kopalnianej. Jeśli więc chodzi o złoża dokumentacja to coś, co tworzą właśnie związani z geologią górniczą, w tym firmy zajmujące się badaniem surowców mineralnych, występujących w Polsce.