Jakie są przyczyny rozwodów?

Na początku każdy związek wydaje się być perfekcyjny. Partnerzy są w siebie wpatrzeni, nie dostrzegają swoich wad, a wszelkiego rodzaju niezgodności traktują jako wyzwanie, które oczywiście chcą podjąć. Jak się jednak okazuje, kiedy mija okres zakochania, a do związku wdziera się tak zwana proza życia, bardzo często okazuje się, że coś, co wcześniej nie stanowiło dla nas żadnego problemu, nagle zaczęło być przysłowiową kulą u nogi.

Jeżeli w porę się zorientujemy, że nasze światy są jednak za bardzo od siebie oddalone, wówczas możemy po prostu zakończyć związek. Jeżeli jednak przypieczętowaliśmy go złożeniem przysięgi małżeńskiej, koniecznym będzie wzięcie rozwodu, a tutaj już pojawiają się schody. 

Czy jedynie miłość skłania partnerów do wzięcia ślubu? 

Teoretycznie to właśnie miłość i chęć bycia ze sobą powinna być jedynym powodem, dla którego dwoje ludzi decyduje się pobrać. Jak się jednak okazuje nie zawsze tak się dzieje, czego konsekwencją są oczywiście rozwody. Co zatem może nakłaniać pary do pobrania się? Najczęstszym powodem legalizacji związku jest jego wieloletni staż. Partnerzy znają się jak przysłowiowe łyse konie i nawet, jeżeli nie czują się do końca dobrze w swoim towarzystwie, to przez wzgląd na wspólnie spędzone lata postanawiają zrobić krok dalej. Kolejnym powodem podjęcia decyzji o pobraniu się, jest rozsądek. Przykładem może być sytuacja, kiedy dwoje partnerów nie mogło przez długi czas ułożyć sobie życia i w momencie, kiedy się spotkają stwierdzają, że zawarcie związku małżeńskiego będzie dla nich po prostu korzystne. Powodem, dla którego ludzie decydują się również na legalizację związku jest nieplanowana ciąża. Bardzo często dotyczy to młodych osób, które nie są jeszcze do końca ukształtowane i wykonują taki krok pod naciskiem rodziny. Wyżej podane przykłady bardzo często kończą się właśnie rozwodami

Polecamy także:

Z jakiego powodu małżeństwa najczęściej się rozwodzą? 

Przykładów jest naprawdę sporo. Nie mniej jednak do tych, które najczęściej powodują rozwody http://adwokat-seidel.pl/specjalizacja/prawnik-od-rozwodow-warszawa/ zaliczyć możemy brak wierności jednego z partnerów. Ponadto, rozwody są także konsekwencją występowania przemocy w rodzinie, czy zwyczajnego znudzenia się sobą nawzajem. Może także okazać się, że coś, co niegdyś nie stanowiło dla nas żadnego problemu nagle powoduje, że nie jesteśmy w stanie tkwić w relacji z drugą osobą. Przykładem wyżej wspomnianego może być np. podejście do życia. Na początku jesteśmy zafascynowani tym, że nasz partner jest lekkoduchem, co z biegiem lat okazuje się być utrapieniem zwłaszcza, kiedy jego stosunek do życia nie ulega zmianie, a nasz tak. To samo może dotyczyć chęci posiadania dzieci. Nawet, jeżeli nasza druga połowa od początku gra w tak zwane otwarte karty i komunikuje nam, że nie chce posiadać dzieci, a my kierowani poczuciem decydujemy się to zaakceptować, z czasem możemy dojść do wniosku, że jednak nasze pragnienia co do posiadania potomstwa są na tyle silne, że ciężko nam się z tym pogodzić. Ponadto rozwody są również powodowane uzależnieniami jednego z partnerów oraz popadaniem w problemy finansowe. Przykładów istnieje oczywiście zdecydowanie więcej, nie mniej jednak wyżej wymienione są tymi, które występują najczęściej. 

Co zrobić, aby uniknąć rozwodu? 

Jak wiadomo, nie zawsze rozwód stanowi jedyne wyjście z zaistniałej sytuacji. W każdym związku zdarzają się zarówno wzloty jak i upadki. Dlatego też zanim ostatecznie zdecydujemy, że chcemy się rozwieść podejmijmy próbę ratowania naszego małżeństwa. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie wybranie się na terapię małżeńską, gdzie z pomocą specjalisty będziemy mogli dojść do ewentualnego porozumienia. W natłoku codziennych obowiązków, bardzo często zapominamy o tym, że związek wymaga odpowiedniej pielęgnacji, co oczywiście w konsekwencji powoduje rozwody. Terapeuta może także pomóc nam zrozumieć, że tej relacji nie da się już odbudować i rozwód będzie najlepszym rozwiązaniem. 

Kiedy rozwód jest nieunikniony? 

Otóż tak naprawdę w sytuacji, kiedy żadne z partnerów nie ma już w sobie woli walki i zwyczajnie odpuszcza. Należy pamiętać o tym, że czasami rozwody http://adwokat-seidel.pl/specjalizacja/adwokat-rozwod-cena-warszawa/ stanowią wbrew pozorom ratunek dla ludzi, ponieważ w momencie, kiedy tkwią oni w związku, który nie daje im szczęścia i poczucia spełnienia, szukają pocieszenia gdzie indziej oszukując przy tym drugą stronę. Ponadto w wielu przypadkach niechęć do drugiej osoby jest na tyle silna, że wpływa to zarówno na atmosferę w domu, życie zawodowe oraz ogólne nastawienie do świata i ludzi. Wyżej wspomniane może przerodzić się również w agresję czy spowodować, że jedno z partnerów zacznie szukać ucieczki od codzienności np. w różnorodnych używkach, co oczywiście w konsekwencji może doprowadzić do katastrofy. Dlatego też należy wiedzieć, kiedy warto o relację walczyć, a kiedy nie ma to najmniejszego sensu, a rozwód stanie się po prostu wybawieniem. W związku z powyższym, jeżeli sami nie potrafimy ostatecznie zdecydować, udajmy się po poradę do specjalisty, który pomoże nam w uświadomieniu sobie, czy jest sens kontynuować to małżeństwo.