Leczenie depresji

W smutek lub dołek psychiczny zdarza się wpaść każdemu z nas i jest to naturalna reakcja naszego organizmu. Jednak nie musi to być od razu depresja. Ta choroba jest obecnie na czwartym miejscu na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. W samej Polsce zmaga się z nią około 1,5 miliona ludzi, a dotknąć może każdego, niezależnie od wieku. 

Jak rozpoznać depresję?

Zwykle u pacjenta może wystąpić kilka objawów i nie wszystkie muszą pojawić się jednocześnie. Jakie zachowania powinny wzbudzić nasze obawy? Najczęściej jest to głęboki smutek, któremu zazwyczaj towarzyszy lęk i płacz. Tracimy nasze dotychczasowe zainteresowania, radość z życia. Często dochodzi tu również do zaniedbywania naszych potrzeb biologicznych- przestajemy się myć i dbać o siebie, ponieważ uważamy, że to nie ma sensu. Brakuje nam perspektyw na przyszłość, jesteśmy rozdrażnieni. Cały czas mamy obniżoną samoocenę i oskarżamy się o wszystko. Nasza koncentracja jest zaburzona, zdarzają się również zaniki pamięci.  Trudno nam się zmobilizować do jakiegokolwiek działania, mamy problemy z podjęciem nawet najprostszej decyzji. Często zdarza się, że również nasze ruchy i reakcje są spowolnione. Albo jemy za dużo, albo znów w ogóle nie przyjmujemy posiłków. Przesypiamy całe noce i dnie, lub cierpimy na bezsenność. Często skarżymy się na różne bóle i złe samopoczucie fizyczne.  U kobiet zdarzają się również zaburzenia miesiączkowania. Niejednokrotnie pojawiają się myśli, a nawet próby samobójcze. W wielu przypadkach również zdarza się, że człowiek cierpiący na depresję w ogóle może nie wydawać się smutny, ale brakuje mu jakiejkolwiek chęci do życia i rozwijania swoich pasji, ponieważ uważa, że życie jego życie jest pozbawione jakiegokolwiek celu. Oczywiście nie wszystkie z tych objawów muszą wystąpić, a żeby stwierdzić depresję muszą się one utrzymać przez co najmniej dwa tygodnie. 

Przyczyny depresji

Bardzo ciężko jest wskazać przyczyny depresji, ponieważ jest to choroba o niejednoznacznym podłożu. Istnieje wiele koncepcji, które starają się wyjaśnić przyczyny powstawania zaburzeń psychicznych, jednak pomimo tego, że badania prowadzone są od wielu lat, nie udało się do końca określić, skąd ona się bierze. Obecnie jesteśmy w stanie powiedzieć coraz więcej o mechanizmie powstawania depresji, jednak nie o samym jej źródle.  Istnieje prawdopodobieństwo, że jeżeli ktoś z naszej rodziny miał depresję, to późniejsze pokolenia mogę być bardziej ku niej skłonne. Zapisane w genach informacje mogą mieć do niej pewne predyspozycje. Możemy wyróżnić depresję endogenna, która wynika z zaburzeń biologicznych, kiedy nasz organizm produkuje za mało neuroprzekaźników takich jak serotonina.  Depresja egzogenna jest związana z obciążeniem wynikającym przez choroby somatyczne i przyjmowane przez nią lekami, które mogą działać również depresjogenne. To tego rodzaju możemy zaliczyć również depresje wywołane różnymi uzależnieniami, na przykład od leków, narkotyków czy alkoholu. Kolejnym typem jest depresja psychogenna, którą wywołują trudne życiowe wydarzenia, straty lub zmiany- starta małżonka, nagłe zwolnienie z pracy. Zaburzenia nastroju mogą mieć również źródło w negatywnych doświadczeniach czy pesymistycznym myśleniu. Wyróżnia się również depresję złożoną z czynników mieszanych, takich jak depresja poporodowa, w której łączą się co najmniej dwa typy opisanych wyżej przyczyn.

Jak leczyć depresję?

Leczenie depresji powinno łączyć w sobie przyjmowanie środków farmakologicznych oraz psychoterapię https://psychoterapeuta-gdynia.pl/psychoterapia-mlodziezy/. Najważniejszym pierwszym krokiem w leczeniu depresji jest umówienie się z lekarzem, ponieważ często pacjenci lekceważą pierwsze objawy, uważając że pogarszające się samopoczucie jest wynikiem przepracowania i kiedy uda się nam w końcu wypocząć, to samo przejdzie. To wtedy też najczęściej sięgamy po alkohol lub środki uspokajające. Spotkania z psychologiem lub psychiatrą mają za zadanie zmienić sposób postrzegania świata i reagowania emocjonalnego na to, co nas spotyka. Bardzo ważna jest również psychoedukacja chorego, jak i jego najbliższego otoczenia. Lekarz powinien nam również przypisać odpowiednie medykamenty. Leczenie depresji środkami farmakologicznymi polega na usprawnieniu przewodzenia impulsów nerwowych w wybranych obszarach mózgu. Zaczynają działać po dwóch- trzech tygodniach. Pierwsze efekty leczenia całej kuracji powinniśmy już zauważyć po paru tygodniach. Po remisji choroby, która pojawia się zazwyczaj po około trzech miesiącach, objawy ustępują, jednak leki przyjmowane są nadal, aby potrzymać leczenie psychologiczne. Przy nawracającej depresji, poleca się pacjentom, aby leki przyjmowali stale. W Polsce lekarstwa na depresję w większości są refundowane. Istnieje również mit, przez który wielu chorych nie chce przyjmować takich środków, ponieważ uzależniają. Jest to jednak kłamstwo i leki te są całkowicie bezpieczne, co potwierdza zdecydowana większość lekarzy.

Depresja jest chorobą, która nieleczona może prowadzić do różnych powikłań. Jednak w zdecydowanej większości przypadków jest uleczalna więc zacznijmy już dziś zwracać większą uwagę na zdrowie psychiczne nasze i naszych najbliższych.

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl