Ortopeda specjalizacje

Ortopeda specjalizacje

Ortopeda specjalizacje – niegdyś zajmowali się jedynie diagnozowaniem i leczeniem wad postawy, jednak obecnie ich specjalizacja jest bardzo szeroka. Przedmiotem zainteresowania lekarza jest cały układ ruchu – kości, mięśnie, wiązadła i inne, powiązane elementy. W czym dokładnie specjalizuje się ortopeda i kiedy warto się do niego udać?

Jakie choroby leczy ortopeda?

Skierowanie do ortopedy najczęściej otrzymuje pacjent, który uskarża się na silny ból w trakcie poruszania, ma za sobą ciężkie złamanie kończyny bądź u którego podejrzewa się wadę postawy. Co ciekawe, ten ostatni przypadek obejmuje już nie tylko dzieci i młodzież, lecz również osoby dorosłe. W praktyce ortopedzi zajmują się leczeniem całej gamy schorzeń, które związane są bezpośrednio z układem ruchu – kośćmi, mięśniami, więzadłami, otaczającymi ich naczyniami krwionośnymi czy nerwami. Jest to bardzo szeroka specjalizacja, która wymaga posiadania dużej wiedzy z zakresu anatomii człowieka i fizjologii ruchu. Ortopeda diagnozuje i leczy wady postawy, podejmuje również interwencję w przypadku, gdy kończyna po złamaniu nie zrasta się w sposób prawidłowy. Ortopedzi leczą też choroby związane ze stawami. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że współpracują oni z onkologami lecząc pacjentów cierpiących na nowotwory kości. Co istotne, ortopeda zajmuje się leczeniem zarówno dzieci, jak i osób dorosłych czy seniorów. Trafiają do niego pacjenci po urazach, upadkach czy z silnymi bólami mięśni lub kości.

Specjalizacje w zawodzie ortopedy

Ortopeda specjalizacje

Ortopeda specjalizacje

Ortopedia już sama w sobie jest specjalizacją – może się jej podjąć lekarz, który ukończył studia medyczne i uzyskał prawo do wykonywania zawodu. Niemniej jednak ortopedzi mogą również leczyć pewne grupy społeczne, dzięki czemu jest specjalizacja staje się jeszcze głębsza. Dobrym przykładem będzie tutaj ortopeda, który współpracuje ściśle ze sportowcami. Przypadłości, na które cierpią osoby aktywne fizycznie wymagają szybkiej diagnostyki i podjęcia stosownego leczenia. Sportowcy przez cały czas muszą być pod opieką lekarzy ortopedów oraz rehabilitantów. Często specjaliści zatrudniani są przez ośrodki sportowe bądź dodatkowo, biorąc udział w ważnych wydarzeniach, na których pilnie może być potrzebna pomoc medyczna. Niektórzy ortopedzi posiadają dodatkowo specjalizację z pediatrii, dzięki czemu mogą leczyć dzieci. Warto mieć na uwadze, że anatomia dziecka jest zgoła różna od anatomii osoby dorosłej, stąd lekarz musi posiadać jeszcze szerszą wiedzę i odpowiednie przygotowanie. Ortopeda dziecięcy zajmuje się leczeniem noworodków, a także dzieci w wieku do 18 lat. Coraz więcej uwagi poświęca się też ortopedom, którzy zajmują się leczeniem osób starszych. Wbrew pozorom ich anatomia też jest inna, niż osób w średnim wieku, a co więcej, dochodzą do tego jeszcze różnego typu choroby współistniejące. Ortopedzi pogłębiają więc swoją wiedzę w zakresie leczenia seniorów, którzy są głównymi pacjentami ich gabinetów. Niektórzy specjaliści posiadają jeszcze szerszą wiedzę, na przykład z zakresu terapii manualnej bądź fizjoterapii. Dzięki temu nie tylko diagnozują różne przypadłości, lecz również mogą podjąć się ich odpowiedniego leczenia.

Jakiego ortopedę wybrać?

Jeśli planujemy udać się do ortopedy w ramach NFZ, to niestety, nie będziemy mieli zbyt dużego wyboru. Nie ma tutaj bowiem podziału na podspecjalizacje – możemy jedynie rozróżnić lekarzy, którzy przyjmują dzieci i tych, którzy leczą dorosłych. Niemniej jednak sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli zamierzamy odbyć wizytę prywatnie. W tym przypadku możemy wybrać lekarza, który specjalizuje się na przykład w leczeniu sportowców lub seniorów. Coraz więcej ortopedów prowadzi też gabinety, których dodatkową ofertą jest rehabilitacja. Oczywiście, nie zawsze jesteśmy w stanie określić swoją przypadłość i wybrać odpowiedniego lekarza, niemniej jednak czasami problem wydaje się wręcz oczywisty – wtedy też warto wybrać lekarza z właściwą podspecjalizacją. Dzięki temu mamy pewność, że nasze zdrowie jest w odpowiednich rękach.

Kiedy należy udać się do ortopedy?

W ramach państwowej służby zdrowia z usług lekarza ortopedy mogą korzystać wyłącznie osoby posiadające skierowanie. Zazwyczaj wydaje je lekarz rodzinny lub chirurg. Niemniej jednak wizyta prywatna nie wymaga posiadania skierowania. Kiedy powinniśmy odwiedzić lekarza ortopedę? Rekomendacje w tym zakresie są różne. Oczywiście, do gabinetu najczęściej zaglądają pacjenci, którzy uskarżają się na różnego typu dolegliwości związane z układem ruchu. W przypadku niemowląt konieczne jest odbycie 3 wizyt, mających na celu badanie prawidłowości rozwoju bioder. Dzieci powinny odwiedzać ortopedę co 2-3 lata, celem zbadania, czy nie rozwija się u nich wada postawy. Podobnie jest w przypadku osób dorosłych, które prowadzą siedzący tryb życia, a więc na przykład mają pracę biurową. Pamiętajmy, że ortopeda może nie tylko wdrożyć leczenie ambulatoryjne, lecz również skierować pacjenta do szpitala w przypadku, gdy wymagane jest przeprowadzenie skomplikowanego zabiegu czy operacji.