Poradnik dla małych przedsiębiorstw szukających solidnych laptopów do pracy

W dobie pandemii rośnie popularność pracy zdalnej. Coraz częściej jest to jedyne praktyczne rozwiązanie, które umożliwią prowadzenie działalności gospodarczej w warunkach pandemii. Konieczne jest jednak zaopatrzenie się we właściwy sprzęt. Dobrze dobrane laptopy do pracy powinny spełniać kilka warunków. Nie koniecznie należy jednak sięgać po najdroższe modele dostępne na rynku. Z pewnością docenią to mali i średni przedsiębiorcy, którzy na ogół nie dysponują zbyt dużym budżetem na zakup sprzętu komputerowego. Jednakże nawet większe firmy powinny rozsądnie podejść do wybierania laptopów do pracy. Należy przestrzegać kilka podstawowych zasad podczas wybierania optymalnych laptopów.

Sprecyzuj swój budżet technologiczny

Zakupienie właściwych laptopów do pracy będzie o wiele łatwiejsze, jeżeli przed rozpoczęciem zakupów ustalimy konkretny budżet. W przeciwnym razie możemy znacząco przepłacić za nasz sprzęt komputerowy. Oprócz ceny pojedynczego laptopa do pracy należy uwzględnić ilość zakupionych jednostek. Nie bez znaczenia jest także rodzaj pracy, jaka będzie wykonywana na danym komputerze. Do prostej pracy biurowej nie potrzeba maszyn z najwyższej półki cenowej. Z drugiej strony trzeba uważać, aby nie ustalić zbyt niskiego budżetu. Kupowanie najtańszym dostępnych laptopów do pracy nie jest wcale dobrym pomysłem. Zaoszczędzone pieniądze szybko wydamy na ciągłe naprawy lub udoskonalenia, gdy wzrosną nasze wymagania sprzętowe. Nie ma potrzeby kupowania takich samych laptopów do pracy dla wszystkich naszych pracowników. Odmienne modele komputera można dobierać dla poszczególnych wydziałów w naszej firmie. Warto jednak ograniczać się do urządzeń od jednego lub maksymalnie dwóch producentów. W ten sposób uprościmy konserwację naszych laptopów do pracy w przypadku wystąpienia usterek.

Wybierz właściwy system operacyjny

Chociaż do wyboru mamy trzy opcje, jedynie dwie z nich sprawdzą się w przypadku ograniczonych budżetów. Mimo to warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi systemami operacyjnymi. Najdroższą opcją jest system operacyjny Apple, a za laptopy do pracy z takim oprogramowaniem przyjdzie nam zapłacić wysoką cenę. Z punktu widzenia firmy, zakup sprzętu Apple nie jest rozsądną inwestycją. Tak więc możemy ze spokojnym sumieniem pominąć takie laptopy do pracy i skupić się na modelach z systemem Windows 10 albo Chrome. Ten pierwszy jest obecnym standardem i znajdziemy go w większości laptopów. Możemy znaleźć maszyny w różnych przedziałach cenowych i bez problemu dobierzemy modele pasujące do naszego budżetu. Jednakże największą zaletą systemu operacyjnego Windows 10 jest fakt, że praktycznie każdy będzie miał przynajmniej podstawowe z oprogramowaniem z rodziny Windows. Laptopy do pracy z systemem operacyjnym Google OS zwane są również chromebookami. Dopiero od stosunkowo niedawna są dostępne na rynku. Chociaż pierwsze modele były przeznaczone do użytku przez studentów, obecnie można znaleźć w sklepach liczne laptopy biznesowe. Przydadzą się przede wszystkim dla pracowników zaznajomionych z technologią chmury obliczeniowej.

Czym kierować się podczas wybierania laptopów?

Musimy przede wszystkim zdecydować, czy chcemy tradycyjne laptopy do pracy, czy może wolimy zainwestować w modele 2-w-1. Taki sprzęt łączy w sobie funkcję laptopa i tabletu. Ich ekran możemy w razie potrzeby całkowicie odłączyć od klawiatury i wykorzystać jako tablet. Mimo to takie modele pozostają mało popularnym wyborem w przypadku większości firm. O wiele praktyczniejszym i tańszym rozwiązaniem są zwykłe laptopy do pracy. Spore znaczenie ma komfortowe użytkowanie klawiatury. Jest to o wiele ważniejsze niż wysokiej rozdzielczości ekran, czy też elegancko wyglądająca obudowa. Przed zakupem warto przetestować przynajmniej kilka różnych klawiatur. W przypadku kupienia laptopów do pracy ze zbyt małą I tym samym nie wygodną klawiaturą możemy dokupić zewnętrzną klawiaturę. Oznacza to jednak dodatkowe koszty, których mogliśmy uniknąć, gdybyśmy poświęcili więcej czasu i uwagi podczas dobierania laptopów do pracy.

Najważniejsze elementy w każdym laptopie

Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie do zakupu laptopów do pracy należy zwrócić szczególną uwagę na procesor, nośniki pamięci oraz żywotność baterii. Ten pierwszy element można uznać za silnik naszego komputera. Nie musimy jednak wybierać najpotężniejszych procesorów dostępnych na rynku. Te są przeznaczone przede wszystkim do grania w wymagające sprzętowo tytuły. Najlepiej zainwestować w laptopy z procesorami Intel Core i3 lub Intel Core i5. Bez problemu sprostają wszystkim wymaganiom przedsiębiorców. Oprócz solidnego procesora idealny laptop do pracy powinien posiadać także pojemny dysk SSD. Kupowanie modeli z napędem HDD jest nierozsądną inwestycją. Jeżeli chodzi o pamięć RAM, to optymalnym wyborem będą maszyny z 8 GB RAM. Więcej pamięci nie przyda się większości użytkowników biznesowych. W przypadku urządzeń mobilnych ogromne znaczenia ma żywotność baterii. Im więcej czasu będziemy spędzali z dala od źródeł prądu, tym ważniejsza jest bateria o dużej pojemności.