Jak zorganizować wieczór kawalerski?

Wieczory kawalerskie to niejednokrotnie niezapomniane przeżycie przede wszystkim dla pana młodego, ale również dla jego najbliższych przyjaciół, którzy w nich współuczestniczą. Obowiązek organizacji takiego rodzaju imprezy najczęściej przypada świadkowi – głównemu drużbie. Jednak często pomagają mu także inni uczestnicy. O czym należy pamiętać podczas organizacji wieczorów kawalerskich? Gdzie skierować najpierw swoje kroki? Jak wszystko zorganizować po kolei?

Od czego zacząć organizację wieczorów kawalerskich?

Wieczory kawalerskie wymagają odpowiedniego planu organizacyjnego. Możliwości spędzenia takiej imprezy jest nieskończenie wiele. Koniecznie należy pamiętać o tym, aby całe przedsięwzięcie trzymać w tajemnicy przed panem młodym, tak aby miał on niespodziankę i był zaskoczony. Podstawowym zadaniem jest ustalenie listy osób, które muszą na wieczorze kawalerskim obowiązkowo być. Liczba gości będzie determinować następne kroki organizacyjne, a więc miejsca imprezy oraz wszelkich atrakcji towarzyszących. Osoba inicjująca uroczystość powinna też zastanowić się kogo włączyć w kroki organizacyjne. Koniecznie należy zapamiętać, że im mniej osób zaangażowanych w przygotowania, tym łatwiej uzyskać rezultat zaskoczenia.

Zobacz także:

Komunikacja i ustalanie konkretów

Po ustaleniu listy gości następnym zadaniem jest to, by określić sposób komunikacji między nimi, jeszcze przed całą imprezą. Można np. założyć prywatne wydarzenie bądź prywatną grupę na Facebooku, co znacznie ułatwi kontakt między wszystkimi gośćmi jednocześnie, pomoże w udostępnianiu informacji, zbieraniu materiałów i wspólnych pomysłów oraz da możliwość utrzymania wydarzenia w sekrecie przed panem młodym. Po ustaleniu listy gości i sposobu komunikowania się między nimi dochodzi do podjęcia konkretnych decyzji, a mianowicie dotyczących już miejsca imprezy, tematu przewodniego oraz daty. Wieczory kawalerskie zazwyczaj przypadają na tydzień lub dwa przed ślubem, zatem przygotowania powinny rozpocząć się mniej więcej dwa tygodnie wcześniej. Dobrze jest zastanowić się dokładnie co lubi pan młody, jakie są preferencje gości i tak zebranymi informacjami dostosować charakter całej imprezy. Na koniec zawiadamia się wszystkich gości, odpowiednio wcześniej, co, gdzie i kiedy będzie się działo, tak aby każdy mógł zarezerwować swój czas. Ważną sprawą jest również przygotowanie odpowiedniej ilości pieniędzy, a więc aby każdy z gości wiedział po ile ma się składać. Średni koszt wieczoru kawalerskiego na dziesięć osób waha się od 1000 do 1500 zł.

Osoba inicjująca wydarzenie nie musi załatwiać wszystkiego sama. Może, a nawet powinna włączyć do różnych zadań innych uczestników. Dobrze jest, gdy wcześniej zanotuje się kto może podjąć się odpowiedzialności za konkretną sprawę. To znacznie oszczędza czas i może sprawić, że podczas samej organizacji goście będą już się doskonale bawić.

Wybór miejsca i atrakcji na wieczór kawalerski Szczecin https://axenation.com/pl/wieczor-kawalerski-szczecin/

Dokonując wyboru miejsca na omawianą imprezę konieczne jest poznanie gustu pana młodego i zaproszonych gości. Możliwości jest ogromnie wiele – może to być bardzo popularny obecnie paintball czy wspólne wyjście na tor kartingowy, może być ściana wspinaczkowa, gry miejskie czy wyjazd pod namioty. Natomiast później, po wspólnych atrakcjach można udać się do pubu lub restauracji, aby coś zjeść i wspólnie wypić piwo.

Wybór jedzenia oraz napojów na wieczory kawalerskie 

Wieczór kawalerski najlepiej jest zacząć od czegoś ciepłego do jedzenia i koniecznie wysokokalorycznego. Może to być pizza, kebab, tortilla czy pieczone udka. Dobrze jest również zamówić przystawki, które będą na stole podczas całej imprezy. Jeżeli chodzi o alkohole to najczęściej wybiera się po prostu wódkę bądź whisky, czasem piwo. W dobrym guście jest pamiętać o osobach niepijących, którym zapewnia się napoje bezalkoholowe typu soki, napoje gazowane itp., wedle ich uznania i gustu.

Wybór prezentu dla pana młodego

Oprócz organizacji wieczoru kawalerskiego warto jest również pomyśleć o upominku, który w przyszłości będzie przypominał panu młodemu o tej ostatniej imprezie jego stanu wolnego. Najczęściej wręczane prezenty to np. koszulki z zabawnymi napisami, bardzo dobry trunek czy film nagrany przez gości, na którym każdy z nich opowiada jakiś żart związany z osobą pana młodego. Czasem panowie zamawiają na wieczory kawalerskie striptizerkę. Tu jednak sytuacja jest delikatna – dobrze więc wcześniej skonsultować taką niespodziankę z panną młodą, tak by nie komplikować już na starcie ich relacji małżeńskich. 

Kilka niepisanych zasad zachowania podczas wieczorów kawalerskich

Podczas wieczoru kawalerskiego przede wszystkim nie można przekraczać pewnych zasad moralnych, które wcześniej sygnalizowała para młoda, a więc np. przygotowanie przekąsek nawiązujących do kobiecych kształtów, niewybrednych żartów itp. Po drugie – bardzo dobrym pomysłem jest posiadanie dodatkowej gotówki na wypadek nieprzewidzianych wydatków np. wyższego rachunku w pubie czy dodatkowych transportu taksówką. Ostatnią sprawą jest dbanie o to, by wszyscy goście się dobrze bawili oraz by kontrolowali ilość spożywanego alkoholu, tak by było wesoło i kulturalnie i by nic nie zakłóciło tak miłego i długo organizowanego wieczoru.