Opatrunki ze srebrem odgrywają ważną rolę w leczeniu ran – w rzeczywistości srebro jest stosowane w leczeniu zakażonych ran od setek lat. Z czasem zastosowanie srebra zmieniło się diametralnie, od pierwotnego stosowania srebrnych drutów bezpośrednio na ranę do dzisiejszej szerokiej gamy opatrunków, które są łatwe w użyciu i zapewniają stałe uwalnianie srebra przez cały okres leczenia. Podobnie jak w przypadku wszystkich interwencji stosowanych w praktyce klinicznej, rozsądne stosowanie srebra ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia trwałości tych produktów. W związku z tym, kluczem do skutecznego stosowania opatrunków ze srebrem jest posiadanie podstaw naukowych wspierających podejmowanie decyzji klinicznych. Miejscowe środki antyseptyczne, takie jak srebro, różnią się od antybiotyków tym, że mają wiele miejsc działania przeciwdrobnoustrojowego na komórki i dlatego zmniejszają ryzyko wystąpienia oporności bakterii. Poradnia podologiczna zaleca umiejętne stosowanie opatrunków ze srebrem.
Srebro – charakterystyka
Srebro można podzielić na trzy kategorie: nieorganiczne, nanocząsteczkowe lub nanokrystaliczne. W kontakcie z płynem z rany lub wilgocią srebro jest uwalniane w formie jonowej. Jony srebra są wysoce reaktywne i działają w wielu miejscach wewnątrz komórek bakteryjnych, prowadząc ostatecznie do ich śmierci. Wiążą się one z błonami komórkowymi bakterii, co prowadzi do zniszczenia ściany komórkowej bakterii i wydostania się komórki na zewnątrz. Jony srebra przetransportowane do wnętrza komórki zaburzają jej funkcjonowanie poprzez wiązanie się z białkami i zakłócanie produkcji energii, funkcji enzymów i replikacji komórek. Jak twierdzi podolog – jony srebra są aktywne wobec szerokiego spektrum bakterii, grzybów i wirusów, w tym wielu bakterii opornych na antybiotyki.
Sprawdź usługi:
- korekta wrastającego paznokcia Szczecin http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/korekta-wrastajaca-paznokcia/
Rodzaje opatrunków
Istnieje wiele różnych opatrunków ze srebrem, w tym pianki, hydrożele, alginiany, hydrowłókna, hydrokoloidy. Opatrunki te można podzielić na cztery rodzaje: opatrunki z nanokrystalicznym srebrem, które uwalniają srebro do rany; opatrunki, które uwalniają związek srebra, a nie jony srebra; opatrunki, które wchłaniają płyn z rany i bakterie do opatrunku, gdzie następuje działanie antybakteryjne; oraz opatrunki, które uwalniają srebro, jednocześnie wchłaniając płyn z rany i bakterie. Z klinicznego punktu widzenia zasadnicze znaczenie ma zaufanie do zdolności produktu do zapewnienia trwałego uwalniania srebra na poziomie terapeutycznym. Przyjmuje się jednak, że nie wszystkie produkty są jednakowe pod względem składu i zawartości srebra. Co więcej, większa ilość srebra uwalniana z opatrunku niekoniecznie musi skutkować zwiększoną aktywnością przeciwdrobnoustrojową. Odciski leczenie zakłada użycie skutecznych opatrunków ze srebrem. Pedicure leczniczy to najskuteczniejsza i najprzyjemniejsza forma radzenia sobie z chorobami stóp.
Jaki opatrunek wybrać?
Wybierz opatrunek ze srebrem o odpowiednich właściwościach wchłaniania płynu.. Ważna jest zdolność opatrunku do zapewnienia, że płyn nie pozostanie w ranie, ponieważ zwiększa to ryzyko dalszej infekcji. Dlatego wybrany srebrny opatrunek musi być w stanie zarządzać określoną ilością wysięku z rany, aby zapewnić równowagę wilgotności na granicy rany i opatrunku. Ponadto dobre zarządzanie wysiękiem jest związane z komfortem pacjenta, który jest ważnym czynnikiem w leczeniu ran. Wybierz srebrny opatrunek, który odpowiada częstotliwości zmian opatrunku: dla wielu osób z ranami codzienna zmiana opatrunku jest niewykonalna. Ponadto, takie postępowanie często zwiększa dyskomfort pacjenta i podnosi koszty opieki zdrowotnej. Ważne jest, aby utrzymać ciągłą aktywność przeciwdrobnoustrojową opatrunku, aby zapewnić maksymalną kontrolę bioburdenów. Dlatego też, aby opatrunek był skuteczny, konieczne jest stałe uwalnianie srebra w ilościach terapeutycznych. Przy wyborze opatrunku ze srebrem należy wziąć pod uwagę częstotliwość zmian opatrunku oraz zdolność do uzyskania trwałego uwalniania srebra podczas stosowania. Informacje te można znaleźć w instrukcji użytkowania danego opatrunku wydanej przez producenta. Badanie podoskopowe wykaże, jak często należy stosować opatrunek ze srebrem. Badanie stóp jest bezbolesne, a jednocześnie pozwala znaleźć źródło problemu i dobrać odpowiednie metody leczenia.
Jak prawidłowo założyć opatrunek ze srebrem?
Przed przystąpieniem do założenia opatrunku należy dokładnie oczyścić ranę. Następnie opatrunek ze srebrem ostrożnie przykładamy do powstałej rany – tak aby objąć jej całą powierzchnię. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie opatrunku poprzez warstwę chłonną, która będzie odpowiedzialna za wchłanianie wszelkich płynów wydobywających się z rany. W przypadku dużej ilości płynów należy zdecydować się na założenie kilku takich warstw chłonnych. Chcąc zapewnić stabilność opatrunku można sięgnąć po bandaż, który będzie dodatkową formą zabezpieczenia. Taki opatrunek jest gwarantem szybkiego powrotu do zdrowia i odpowiedniej ochrony zranionego miejsca na ciele. Opatrunek ze srebrem jest niezwykle skuteczny.