Kawa Jacobs – skąd pochodzi?

Kawa Jacobs - skąd pochodzi?

Każde z nas zna kawę marki Jacobs, co więcej – trudno znaleźć osobę, która nigdy takiej kawy nie piła. Okazuje się jednak, że historia marki jest nieco skomplikowana, tak samo jak odpowiedź na pytanie – skąd pochodzi kawa Jacobs?

Skomplikowana historia marki Jacobs

Odpowiedź na pytanie skąd pochodzi marka Jacobs nie jest prosta, ponieważ przez ponad 125 lat istnienia firma ta przeszła wiele rewolucji oraz niejednokrotnie zmieniała właścicieli. Aby precyzyjnie odpowiedzieć skąd pochodzi kawa tej marki, trzeba najpierw poznać jej złożoną historię.

Sklep Johanna Jacobsa

Początek znanej dziś dobrze nam wszystkim kawy wydaje się być banalnie prosty. 15 stycznia 1895 roku dziennik wydawany w niemieckiej Bremie ogłosił, że niejaki Johann Jacobs otworzył nowy sklep. Zakład ów mieścił się w budynku zwanym Domshof w Bremie i wśród jego asortymentu znalazły się produkty takie jak ciastka, czekoladki, kakao, herbata i… kawa.

Palarnia Johana Jacobsa

Sklep przynosił zyski, które w 1915 pozwoliły na rozbudowę firmy. Jacobs zdecydował się na otworzenie palarni, w której zaczął wytwarzać własne mieszanki kawy. Po zakupieniu surowych ziaren w nowym zakładzie prażył je, a następnie mielił, tworząc bazę do napoju o unikatowym smaku.

Patent Johanna Jacobsa

Kiedy mieszanka jego autorstwa stała zaczęła stawać się rozpoznawalna, Jacobs wystąpił o patent i znak towarowy. W 1913 roku uzyskał jedno i drugie. Pierwsze logo marki – pierwotnie był to trzymany w dłoniach woreczek z kawą, przedstawiony na czarno-białym obrazku. Co ciekawe, choć dalsza historia marki jest dosyć zawiła, logo to spotkać można było jeszcze 1996 roku.

Reklama i marketing

Choć klienci już wcześniej doceniali smak kawy Jacobs, kariera Johanna zaczęła nabierać rozpędu dopiero gdy ze Stanów Zjednoczonych Ameryki powrócił jego siostrzeniec, Walther J. W kraju, w którym przebywał, marketing był już cenioną branżą, Walther podsunął więc wujowi kilka pomysłów na reklamowanie kawy.

Pierwszym z nich była prawdopodobnie decyzja o zastąpieniu standardowego opakowania kawy nowym, o zdecydowanych kolorach z umieszczonym na nich logo firmy. Wkrótce doszły dwa slogany reklamowe:

  • Kawa codziennie świeżo palona i starannie selekcjonowana,
  • Wielka przyjemność do ostatniego ziarna.

Z czasem podejmowano kolejne kroki reklamowe, a firma stawała się coraz bardziej rozpoznawalna.

Wojna i dalsze losy

W czasie pierwszej i drugiej wojny interes Jacobsa ucierpiał, miedzy innymi poprzez zburzenie budynku sklepu z kawą jak i palarni. Oba budynki musiały zostać odbudowane. Choć kawa wciąż cieszyła się popularnością, a marketing działał tak dobrze, że sięgał nawet poza granice Niemiec, tutaj historia marki zaczyna zbaczać z prostego kursu.

Firmę w 1970 roku przejął prawnuk Johanna, Klaus J. Jacobs. W 1973 przeniósł on siedzibę przedsiębiorstwa do Zurychu, pozostawiając palarnię marki w Niemczech. Na przestrzeni lat znajdowała się ona w różnych częściach Berlina. Sama firma rozwijała się dobrze – z czasem wchłonęła nawet dwie szwajcarskie marki produkowane przez firmę Interfood.

Kłopoty finansowe

Wskutek sytuacji rodzinnej Klaus w 1990 roku zdecydował się sprzedać firmę amerykańskiej firmie Altria, stanowiącej odnogę imperium Kraft Foods. Marka pozostała w posiadaniu owej firmy przez kolejne 15 lat, choć filary imperium zmieniały nazwę.

Powstanie JDE

Obecnie marka Jacobs po wielu perypetiach stanowi jedną z linii niderlandzkiej firmy JDE, co może budzić pewną konsternację. Na początku była to przecież marka niemiecka – jak więc przez Szwajcarię i Stany Zjednoczone Ameryki trafiła na ziemie Królestwa Niderlandów? No cóż – w pewnym sensie w swojej obecnej formie cały czas tam była.

Od Altrii do Mondelez International

W 1990 roku marka Jacobs trafiła do Kraft Foods, a konkretnie do filii znanej wówczas pod nazwą Altria. Przedsiębiorstwo to jednak przechodziło kilka przekształceń, aż w końcu w 2015 roku jako Mondelez International zostało odprzedane innej firmie, bynajmniej nie amerykańskiej.

Douwe Egberts

Firma Douwe Egberts została założona w 1753 roku i od początku zajmowała się handlem takimi produktami jak kawą i herbatą. Jej właściciele lubili podobno mówić, że sprzedają produkty, których celem jest umilanie ludziom życia. Jej historia również pełna jest burzliwych scaleń, przejęć i podziałów, lecz po dziś dzień działa na terenie Niderlandów i odpowiedzialna jest za handel produktami ówczesnej firmy matki poza Ameryką Północną.

Jak Jacobs połączył się z Douwe Egberts?

W 2015 roku skrzyżowały się biegi firm związanych z markami Jacobs oraz Douwe Egberts. To właśnie w tymże roku Komisja Europejska pozwoliła na połączenie Mondelez International i Douwe Egberts. Pomozoliło to na powstanie firmy od szyldem Jacobs Douwe Egberts.

Do kompletu – Peets

To jeszcze nie koniec tej złożonej historii. W 2019 roku firma JDE została bowiem połączona z kolejną, amerykańską Peet’s Coffe, by stworzyć JDE Peets – jedną z odnóg globalnego giganta, Krafts Food.

Kawa Jacobs powstała więc na terenie Niemiec i tam początkowo była produkowana, nawet gdy siedziba firmy przeniesiona została do Szwajcarii. Później jednak stała się marką amerykańską, a wreszcie – niderlandzką, by ostatecznie znów wrócić we własność amerykańskiej korporacji.