Masz już dość swojego starego dysku HDD i związanego z nim czekania na odczyt i zapis danych? Dodatkowo głośność pracy, szum i cykanie. Postaw na szybki dysk SSD i zwiększ tempo pracy swojego komputera. W poniższym artykule przedstawiamy czym są dyski SSD oraz doradzimy jak wybrać właściwy.
Co to jest dysk SSD?
SSD jest skrótem od Solid State Drive i stanowi określenie na szybkie i bezgłośne dyski magazynujące dane. W przeciwieństwie do tradycyjnych dysków HDD, w SSD nie mamy do czynienia z elementami ruchomymi, co przekłada się na zwiększoną odporność na uszkodzenia podczas transportu urządzenia.
Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób często podróżujących wraz z, np. laptopem, kiedy to urządzenie jest najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju mechaniczne uszkodzenia.
Do zalet dysków SSD należy również, a może przede wszystkim, ich wydajność. Szybkość zapisu i odczytu danych w tego typu dyskach jest wyraźnie szybsza i płynniejsza, aniżeli w dyskach HDD.
Przekłada się to w oczywisty sposób na wydajniejsze i szybsze działanie komputera, a same dyski SSD są również cenione w środowisku graczy. Pozwalają one bowiem, na – przykładowo – wyświetlanie znacznie większego terenu na mapie gry wideo, aniżeli w przypadku tradycyjnych dysków.
Czas odczytu danych w przypadku dysków SSD to zaledwie 0,1-0,2 ms. W przypadku wielu modeli producenci schodzą już poniżej czasu 0,1 ms.
Dyski SSD – dla kogo?
Odpowiedź wydaje się banalnie prosta. Dyski SSD są dla każdego. Szczególnie przydatne będą dla osób, które komputer wykorzystują do codziennej pracy, kiedy szybkość zapisywania i odczytywanie wszelkiego rodzaju danych wpływa na płynność wykonywania ich obowiązków.
Zwiększony komfort pracy z wykorzystaniem szybkich dysków SSD przekłada się ponadto na brak frustracji wywołanej długimi czasami ładowania plików, jak ma to miejsce w przypadku dysków HDD.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, szybkie dyski to również doskonałe rozwiązanie dla fanów wirtualnej rozrywki, które pozwala na znacznie szybsze ładowanie tekstur w wysokich rozdzielczościach czy też pozwala na wczytywanie większych obszarów mapy danej lokacji w grze.
Jak można wywnioskować, dyski SSD to rozwiązanie, które ułatwia i uprzyjemnia codzienne korzystanie z komputera. Nie uświadczymy tutaj również niechcianych hałasów, które towarzyszą tradycyjnym dyskom. Charakterystyczny szum i cykanie, które znamy z doświadczeń płynących z korzystania z dysków HDD, spowodowany jest tym, że dane z takiego rodzaju dysku są odczytywane z nieustannie kręcących się talerzy.
Jak wybrać właściwy dysk SSD?
Na rynku dostępnych jest wiele różnych wariantów, w jakich dyski SSD występują. Jednym z najistotniejszych parametrów, które musimy wziąć pod uwagę podczas zakupu, to pojemność dysku.
Jest to kwestia indywidualna i najważniejszym wyznacznikiem wyboru odpowiedniej pojemności dysku będą nasze indywidualne wymagania.
Jeśli więc planujemy, aby na urządzeniu zainstalować dwie czy trzy gry, do tego kilka niezbędnych programów oraz – co oczywiste – system operacyjny, to w takim wypadku powinny nam wystarczyć dyski SSD o mniejszej pojemności, jak chociażby 240 GB.
W przypadku chęci przechowywania na urządzeniu wielu albumów muzycznych czy filmów, zwłaszcza w wysokiej rozdzielczości, jak Blu-ray, to dysk o pojemności 240 GB może okazać się niewystarczający.
Najbardziej optymalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w przypadku domowego komputera, jest dysk SSD o pojemności 512 GB.
Taka pojemność pozwoli nam na gromadzenie danych bez przesadnej obawy o to, że zabraknie nam miejsca.
Jaki dysk SSD wybrać?
Kolejnym istotnym czynnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę, wybierając dysk SSD jest jego interfejs. Jeszcze nie tak dawno do najpopularniejszych interfejsów należał format SATA. Od jakiegoś czasu wielu producentów przerzuciło się na format NVMe.
To właśnie te ostatnie dyski są spotykane na sklepowych półkach oraz wyposaża się w nie nowsze modele komputerów.
Dyski SSD w formacie NVMe cechują się szybszym odczytem i zapisem danych, które to czasy wynoszą często 4000 MB/s.
Wybór dysku uwarunkowany jest więc w głównej mierze zasobnością portfela oraz indywidualnymi potrzebami.
Oczywiste jest, że im dysk szybszy i bardziej pojemny, tym jego cena będzie wyższa. Niemniej jednak zakup dysku SSD o optymalnych parametrach w dzisiejszych czasach nie jest już tak kosztowny, jak jeszcze do niedawna.
W przedziale cenowym do 300 złotych jesteśmy w stanie nabyć solidny dysk w formacie SATA o pojemności 250 GB, a wykładając 400 złotych, możemy już wybierać spośród dysków M.2 o podobnej pojemności, tj. 250 GB.
Czy warto zainwestować w dyski SSD?
Odpowiedź może być tylko jedna: Tak. Dyski SSD to komfortowe rozwiązanie pozwalające na szybki odczyt i zapis danych, a także wyraźnie przyspieszające czas pracy na urządzeniu.
Jest to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy są sfrustrowani ciągłym czekaniem na załadowanie się plików z dysku HDD, co po przesiadce na szybki dysk SSD nie ma miejsca.
Jak najbardziej więc warto zainwestować w dysk SSD, który uprzyjemni na codzienne korzystanie z urządzenia czy to przy pracy, czy rozrywce.